Článek
Porcování medvěda by mělo být zase o něco lukrativnější. Jak vyplynulo z konference v Praze, příjmy z evropských pohárů se s reformou jejich modelu zvýší z 3,6 na 4,8 miliardy eur za sezonu. Zástupci European Leagues budou při jednáních s UEFA požadovat, aby se v cyklu 2024-27 navýšily takzvané platby solidarity nezúčastněným klubům ze 4 % na 10 % z celkových příjmů z pohárů.
Hrozbou je ovšem stále projekt Superligy, s nímž si zahrávají nejbohatší evropské kluby.
„Superliga je nebezpečím. Díky sdružení European Leagues můžeme přispět k vytváření určitého tlaku směrem k dalším fotbalovým autoritám a účastníkům dění, aby byl brán zřetel na potřeby malých a středně velkých lig," poukazuje Svoboda.
„Superliga je umělý projekt, který je orientovaný jenom na byznysový výnos. Jejím založením by fotbal přišel o to, co činí jedinečným současný pyramidální systém, který je orientovaný i sportovně-společensky. Budoval se spoustu let," zdůrazňuje předseda fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek, který se kongresu také zúčastnil.
„Současný model UEFA je vybroušený nejen po sportovní stránce. Má postupy, sestupy, návaznost na mezinárodní soutěže, myslí na trenéry, rozhodčí, mládež. Propojuje UEFA s národními svazy, důležitý je solidární systém dělení financí. Založením Superligy by se systém oslabil. Souvislosti jsou mnohem širší, dotklo by se to všech profesí, které ve fotbale působí," apeluje Fousek, který byl nedávno zvolen do výkonného výboru UEFA.