Článek
"Priority jsou naprosto stejné stále, školy jsou číslo jedna. Tady hovoříme o pilotních projektech, které jsou na základě toho, že se jedná o významné akce, kde je velmi omezený počet lidí," řekl ministr. Fotbalový zápas může navštívit maximálně 1000 lidí nebo desetina kapacity stadionu, má jít o dlouhodobé podporovatele klubu, mezi něž se počítají i držitelé permanentek. Lidé musí absolvovat test a nosit respirátor.
Podle Arenbergera šla žádost na odbor hlavní hygieničky. "Vzali to jako jednu ze studií, aby se zjistilo, jestli taková činnost je riziková, a podle toho připravovali další balíčky," upřesnil. Účastníci podle něj budou dál sledováni, aby bylo jasné, jestli jsou takové akce epidemiologické riziko.
Povolení platí pro první a druhou ligu. První liga byla kvůli covidu-19 na měsíc přerušena a po restartu se hrálo bez příznivců. Od první poloviny prosince mohlo na utkání nejvyšších soutěží ve fotbale a v hokeji 300 osob z řad partnerů klubu, později kvóta kvůli zhoršené epidemiologické situaci v zemi klesla na 200 lidí.
Účast mezi těmito vybranými fanoušky na fotbalovém zápase ovlivnila i řízení epidemie covidu-19 v Česku. V polovině února ukončil premiér Andrej Babiš (ANO) spolupráci s epidemiologem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou poté, co v době silných restrikcí proti koronaviru navštívil jako divák fotbalový zápas pražské Slavie. Prymula kritiku odmítl. Účast diváků na fotbale byla podle něj povolena.
Už tehdy byla účast VIP fanoušků na stadionech při vybraných zápasech označovaná jako "pilotní projekt", všichni účastníci byli na místě testovaní. Účastnil se i šéf odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Jan Marounek. Hájil se tím, že na zápase osobně kontroloval nastavené podmínky. To, že byl na zápase služebně, ČTK potvrdila i tehdejší hlavní hygienička Jarmila Rážová.