Článek
Na Stadionu Evžena Rošického ještě v roce 2022 trénovala česká reprezentace či jiné týmy, od loňska už není využíván. Náklady v řádu jednotek milionů korun ročně na jeho údržbu nadále hradí FAČR.
Asociace v únoru vypsala soutěž v návaznosti na červnové rozhodnutí valné hromady, která se shodla na sportovním využití strahovského areálu v podobě výstavby tréninkového centra nebo stadionu. Ve vyhlášené soutěži je variantou i realizace projektu na jiném místě v Praze a okolí současně se směnou strahovského pozemku. Uzávěrka přihlášek je právě v pondělí 8. dubna.
„Ve 13:35 jsem podal nabídku do soutěže o nejvýhodnější návrh řešení rozvoje lokality stadionu E. Rošického, který vyhlásila FAČR. Věřím, že členové výkonného výboru asociace i delegáti valné hromady asociace posoudí naši nabídku jako nejvýhodnější pro český fotbal,“ napsal Křivda na sociální síti X a připojil fotografii obálky s přihláškou do soutěže.
Dnes ve 13:35 jsem podal nabídku @ACSparta_CZ do soutěže o nejvýhodnější návrh řešení rozvoje lokality stadionu E. Rošického, který vyhlásila @FACR_Asociace.
— Tomas Krivda (@tomkrivda) April 8, 2024
Věřím, že členové Výkonného výboru asociace i delegáti Valné hromady asociace posoudí naši nabídku jako nejvýhodnější… pic.twitter.com/t1qlQSdYy3
Výkonný výbor FAČR v červnu zahájil jednání se Spartou, která nabídla na své náklady výstavbu nového stadionu, na němž by kromě klubu hrála i reprezentace. Podle tehdejších odhadů bývalého generálního ředitele Letenských Františka Čupra by postavení arény stálo asi čtyři miliardy korun. Zájem Letenských potvrdil v únoru i předseda FAČR Petr Fousek, o vítězi nicméně rozhodne tendr. Hlavním kritériem je výše nabízené ceny.
Asociace stanovila minimální požadavky pro výstavbu tréninkového centra i stadionu, zájemce je ale může i překročit. Nová aréna musí mít kapacitu nejméně 30 tisíc diváků a splňovat kritéria UEFA pro stadiony druhé nejvyšší kategorie 4. FAČR je kvůli projektu v kontaktu i s pražským magistrátem ohledně dopravní infrastruktury.
Vítěz bude mít devět měsíců na předložení architektonicko-urbanistické studie, následně pět let na přípravu a vyřízení veškerých náležitostí a dalších pět let na samotnou stavbu. Hotovo by mělo být nejpozději v roce 2035. V dalších 30 letech bude majitel stavby na pozemku v nájmu a kromě dalších podmínek musí na stadionu umožnit fotbalové asociaci hrát reprezentační zápasy. Poté připadne i pozemek majiteli stavby a ten se stane kompletním vlastníkem.