Hlavní obsah

Česká zvláštnost. V Německu neexistuje, že by hráč na hostování nesměl nastoupit, tvrdí expert

Je to trochu fotbalový nerozum. Je běžnou praxí, že movitější české kluby zapůjčí nepotřebné nebo mladší fotbalisty na jiné ligové adresy, aby měli herní praxi. A oni vskutku hrají, hrají, hrají. Jakmile ale nastane souboj s mateřským klubem, hrát najednou nesmějí. „V Německu něco takového neexistuje,“ srovnává v pořadu Přímák na Sport.cz bývalý reprezentant David Jarolím. „Hostující hráč tam může nastoupit úplně normálně. Proč ho ochuzovat o dva zápasy v sezoně?“

Takové pravidlo v Německu neexistuje. David Jarolím a výsek z pořadu PřímákVideo: Sport.cz

Článek

Dřív profitoval ze spolupráce s pražskými velkokluby například Liberec. S armádou hostujících hráčů se klidně ucházel o příčky zajišťující posun do evropských pohárů.

Nyní se věty o nepsaných farmách skloňují u Karviné nebo Pardubic.

U polských hranic od léta trénuje Martin Hyský, který roky za Slavii hrál a později fungoval i v trenérských strukturách. Pardubice si po bídném rozjezdu ligy vyhlédly trenéra druholigové rezervy Slavie Davida Střihavku.

„Slavia to dělá jednoznačně chytře, mají spoustu mladých hráčů. Když se prosadí ve Vlašimi nebo béčku Slavie, je potřeba hráče posouvat do ligy. A pokud v ní má dva trenéry, kteří v ní působili, pokračuje s klubem určité napojení. Je to výborná cesta pro Slavii, ale i pro ostatní kluby,“ soudí Jarolím.

Není novinkou, že na talentované mládence proudící ze sparťanské nebo slávistické akademie pravidelně stojí zástup zájemců ze skromnějších mančaftů.

O hostování mnohdy mají zájem i samotní mladíci, kteří se hodlají mezi ligovými profíky nejprve rozkoukat v místě, kde není takový tlak a konkurence. „Třeba ve Spartě platí za příklad Matěj Ryneš, který to do áčka vzal přes Hradec. Mladí vidí cestu. Klub zaručí jistotu pod dobrým trenérem, který je bude rozvíjet,“ přibližuje reportér Sport.cz Jiří Lizec v pořadu Přímák.

Podobné formy spolupráce fungují i v zahraničí. Dokládá to i sám Jarolím, který už jako teenager odešel do Bayernu Mnichov. „Vím, že tehdy úzce spolupracoval s Leverkusenem, což je dnes stěží představitelné,“ pousměje se dlouholetý bundesligový záložník.

Česká zvláštnost ale nastává ve chvíli, kdy plejera na hostování čeká utkání proti mateřskému oddílu. Vzájemný zápas mu zatrhnou, vše se ošetří už při vyjednávání hostování.

„Většinou ale hostují mladí a talentovaní hráči a já bych se neměl obávat, že ve vzájemném zápase rozhodnou,“ namítá Jarolím. „Nechme je hrát, v rámci ligy bych pravidlo zrušil.“

Svého času šla proti proudu Slavia. Borce na hostování pouštěla i do zápasů proti vlastní jedenáctce, jenže z myšlenky po čase couvla. Důvody vysvětlovala na klubovém webu. Například před pár lety v dresu Liberce mohla nastoupit až sedmička kmenových slávistů. Jenže někteří se do zápasové nominace ani nedostali, jiní se zdráhali nastoupit proti mateřskému oddílu a zbylí hráči byli přemotivovaní.

Vedení Slavie také zklamalo, že se k její snaze nepřipojil žádný další ligový celek.

A proto drží i ve Vršovicích basu se zbytkem ligy, například při listopadové návštěvě Karviné v Edenu nenastoupil řecký záložník Botos. Slavia ho přivedla v létě z Nizozemska, ale do Slezska ho poslala na seznámení s českou ligou. V Edenu si tak zahraje nejspíš až v červenobílém dresu.

Jarolím ve studiu se snažil nalézt důvody, proč se česká liga vymyká oproti elitním soutěžím.

„V našich podmínkách chápu, že mateřský klub i na hostování z větší části hráče platí. Vidím to jako hlavní důvod, proč jim to zakazují,“ přemítá bývalý reprezentant. A pak zopakuje: „Pravidlo bych zrušil. Přece jenom se už v Česku podmínky mění k lepšímu a tohle je kontraproduktivní pro mladé hráče.“