SESTŘIH: Cenná výhra pro sešívané, tři body zajistil krásnou ranou Diouf

Fotbalisté Slavie ve 3. kole první ligy vyhráli v Liberci 1:0. Pražané v nejvyšší soutěži podruhé za sebou zvítězili a zůstávají v sezoně neporaženi, navíc jako jediní stále ještě neinkasovali. Vyrovnaný zápas před devíti tisícovkami diváků rozhodl v 39. minutě povedenou ranou senegalský bek El Hadji Malick Diouf.

Sestřih zápasu Liberec - SlaviaVideo: LFA

Slavia se vítězně naladila na středeční vstup do kvalifikace Ligy mistrů a úvodní domácí duel 3. předkola proti belgickému Saint-Gilloise, kvůli němuž zápas v Liberci předehrávala dnes. Červenobílí potvrdili, že se jim na Slovan daří, bodovali s ním popatnácté z posledních 16 vzájemných utkání v nejvyšší soutěži. Severočeši poprvé v nové sezoně prohráli.

Trenér Trpišovský, který přišel do Slavie v polovině sezony 2017/18 z Liberce, udělal dvě změny v základní sestavě oproti vítěznému utkání s Českými Budějovicemi (4:0). Na pravém kraji místo Douděry naskočil Masopust, v útoku poprvé po letním přestupu z Plzně dostal od začátku šanci Chorý. Také liberecký kouč Kováč sáhl ke dvěma změnám oproti poslednímu utkání, místo Plechatého a Koželuha byli v zahajovací jedenáctce Preisler a Kayondo.

Severočeši celý první poločas hráli s favoritem až nečekaně vyrovnaně a zpočátku dokonce více hrozili. V desáté minutě postupoval po brejku z pravé strany sám na branku domácí Nyarko, na trefu z minulého kola proti Olomouci ale nenavázal a jen nechal vyniknout gólmana Kinského, jenž ani ve třetím utkání ligové sezony neinkasoval.

Lukáš Provod a Lubomír Tupta v hlavičkovém souboji

Pražané výrazněji zahrozili až po 27 minutách. Provod se snažil obejít ve vápně Bačkovského, ale domácí brankář jeho pokus o kličku vystihl. Ve 38. minutě liberecký gólman vytáhl střelu bývalého spoluhráče Prebsla na roh a po něm už hosté udeřili.

Do odraženého míče se za vápnem opřel Diouf a povedenou ranou s pomocí břevna otevřel skóre. Devatenáctiletý senegalský bek se v devátém zápase české ligy trefil podruhé. Odpovědět mohl na opačné straně někdejší slávista Icha, Kinský ale jeho dalekonosný pokus pod břevno vyrazil nad.

Schranz a Preisler v souboji o míč

Slovanu se nepovedlo srovnat ani v 53. minutě, kdy po propadlém dlouhém autu zamířil z otočky vedle Ševínský. Severočeši po změně stran už tolik nehrozili a Pražané si hlídali náskok, byť měli velmi nezvykle výrazně nižší procentuální držení míče než soupeř.

Domácí se v závěru nedostali do gólové šance, aktivní Ševínský v 85. minutě v dobré pozici hlavičkoval nepřesně. Slovan doma v lize počtvrté za sebou nezvítězil. Slavia naopak U Nisy bodovala podesáté z posledních 11 zápasů v nejvyšší soutěži.

3. kolo první fotbalové ligy:
Slovan Liberec - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka: 39. Diouf. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček - Rouček (video). ŽK: Frýdek - Schranz. Diváci: 9011.
Liberec: Bačkovský - Mikula, Ševínský, Preisler - Ghali (74. Koželuh), Icha, Hlavatý, Kayondo - Višinský (79. Kok), Tupta (74. Frýdek) - Nyarko (60. Dulay). Trenér: Kováč.
Slavia: Kinský - Holeš, Ogbu, Bořil - Masopust (75. Zima), Oscar, Prebsl, Diouf (90.+1 Wallem) - Schranz (90. Chytil), Provod (66. Zafeiris) - Chorý (66. Fila). Trenér: Trpišovský.