Článek
14:00 – Jednání bylo přerušeno, pokračovat se bude v úterý od 9:00.
13:59 – „Obžalovaní do doby, než budou vyslechnuti, se neúčastní jednání,“ zopakoval soudce.
13:55 – Romana Berbra čeká výslech v úterý v 9:00, odpoledne bude následovat Roman Rogoz. Michal Káník předstoupí před soud ve čtvrtek v 9:00, Tomáš Grímm pak bude vypovídat ve čtvrtek 18. května, tedy v plánovaném druhém týdnu procesu.
13:38 – Pauza skončila, soud s Romanem Berbrem pokračuje.
13:26 – Do pokračování líčení zbývá pár minut. Roman Berbr je na místě, právě nakoukl do místnosti pro veřejnost, která je určena také pro novináře.
12:08 – Jednání se přerušuje do 13:30, po pauze by mělo dojít ke zveřejnění rozpisu výslechů.
11:59 – „Žádám vás o spravedlivé rozsouzení celé věci," ukončil obhájce svou řeč.
11:49 – „Odposlechy nebyly zajištěny jako důkazy, nýbrž k prověření, zda ke skutkům vůbec došlo," pokračuje druhý Berbrův obhájce.
11:44 – Druhý Berbrův obhájce teď zdůraznil, že odposlechy, které byly učiněny, vznikly nezákonným způsobem.
11:41– Roman Berbr si bedlivě prohlíží přítomné novináře.
11:29 – Sýkora odmítl, že by Berbr byl členem či vedoucím organizované skupiny, že by měl jeho klient dávat úplatky nebo si přisvojit cizí věcí, a způsobit tak škodu. Také upozornil na silnou medializaci případu. „Vycházely články na pokračování, které mého klienta vykreslovaly v nejhorších barvách, nectily presumpci neviny. Kromě procesu trestního tak probíhá i proces mediální, který už dávno obžalovaného odsoudil.“
11:20 – Slovo dostal Berbrův obhájce Michal Sýkora. Na tváři bývalého místopředsedy FAČR nechyběly o přestávce úsměvy.
11:17 – Dva obhájci opět upozornili na to, že téměř nic neslyší. Soudce tedy informace o tom, zda se obžalovaní cítí vinu, žádají o dohodu o vině a trestu a budou vypovídat, vždy nahlas zopakuje.
11:16 – Roman Rogoz se stejně jako Berbr cítí nevinen, vypovídat bude.
11:10 – Berbrův obhájce Michal Sýkora uvedl, že jeho klient se necítí vinen, nemá zájem uzavřít dohodu o vině a trestu ani nesouhlasí s právní kvalifikací skutků, které jsou mu kladeny na vinu. Berbr ale bude vypovídat. Tomáš Grímm se cítí být vinen, uzavřel už dohodu o vině a trestu, vypovídat bude. Michal Káník se cítí vinen, ráno jeho obhájce podal žádost o dohodě o vině a trestu, vypovídat je také ochotný.
10:39 – Soudce Vladimír Žák poučil všechny obžalované, následuje přestávka do 11:00.
10:38 – V soudní síni je velmi špatná akustika. Jeden z obhájců na tento problém upozornil, dobře totiž neslyšel stanovisko zástupce FAČR, kterým je místopředseda Jiří Šidliák.
10:35– FAČR se připojila k poškozeným. Její zástupce před soudem uvedl, že asociaci vznikla majetková i nemajetková újma, přičemž nemajetková se nedá vyčíslit, a tak ji ani nepožadují.
10:19 – Státní zástupce prohlásil, že byly uzavřeny čtyři dohody o vině a trestu, a to u Tomáše Grímma, Miroslava Skály, Petra Tarkovského a Marka Janocha.
10:18 – Skončilo čtení obžaloby, které trvalo více než 40 minut.
10:08 – Berbr poslouchá čtení obžaloby, čas od času jen prohodí pár slov s Tomášem Grímmem a Michalem Káníkem.
9:59 – Jednání zatím probíhá standardně. Soud musel vydat speciální zasedací pořádek kvůli velkému množství obviněných i jejich obhájců.
9:38 – „Berbr jako tehdejší místopředseda výkonného výboru FAČR činnost této skupiny řídil a umožňoval její fungování v úmyslu upevnit si vazby, které mu zajišťovaly udržení vlivu a jeho funkce ve FAČR. Za účelem prosazování svých mocenských a ekonomických zájmů ovlivňoval ze svého faktického dominantního postavení ve FAČR nasazování rozhodčích na jednotlivá vybraná utkání podle požadavků obviněného Rogoze," stojí v obžalobě.
9:33 – Skončily procedurální záležitosti. Státní zástupce začal číst obžalobu, která má 85 stran.
9:14 – Hlavní líčení bylo zahájeno. Vedle sebe na lavici obžalovaných usedli Tomáš Grímm v pozici spolupracujícího obviněného, Roman Berbr, Michal Káník a Roman Rogoz.
9:05 – Samotné jednání dosud nazačalo, v budově je několik desítek novinářů.
8:57 – Roman Berbr právě dorazil na místo.
8:43 – Obrazové záznamy lze pořizovat jen se souhlasem předsedy senátu. Zástupci médií i veřejnosti zatím čekají venku.
8:30 – Kvůli velkému zájmu médií a veřejnosti se vydávají do jednací síně vstupenky. Bez nich nikoho justiční stráž dovnitř nepustí.
8:20 – Vítáme vás u online reportáže z plzeňského okresního soudu, kde dnes začíná líčení s bývalým místopředsedou FAČR Romanem Berbrem a dalšími 20 lidmi. Vše by mělo začít v 9:00, na místě je redaktorka Klára Mrázová.
Základní informace – Skandál, jenž otřásl českým fotbalem, vypukl v říjnu 2020. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu tehdy zatýkali na několika místech ČR, nevyjímaje pražského sídla FAČR. Ve vazbě skončili kromě Berbra a Rogoze také rozhodčí Tomáš Grímm a někdejší prvoligový hráč Michal Káník. Všichni se po několika měsících dostali na svobodu.
Podle spisu se kauza týká zmanipulovaní utkání Slavoje Vyšehrad. Tomu se podařilo v sezóně 2018/2019 postoupit z třetí ligy do druhé nejvyšší fotbalové soutěže. A pomoci přitom měli Berbr, Rogoz a údajně podplacení rozhodčí a hráči, jejichž činnost označil státní zástupce jako organizovanou zločineckou skupinu.
„Berbr jako tehdejší místopředseda výkonného výboru FAČR činnost této skupiny řídil a umožňoval její fungování v úmyslu upevnit si vazby, které mu zajišťovaly udržení vlivu a jeho funkce ve FAČR. Za účelem prosazování svých mocenských a ekonomických zájmů ovlivňoval ze svého faktického dominantního postavení ve FAČR nasazování rozhodčích na jednotlivá vybraná utkání podle požadavků obviněného Rogoze," napsal státní zástupce.
Podle obžaloby chtěl Berbr udržet své postavení ve FAČR i za pomoci svého kamaráda Rogoze, jenž znal ve fotbalovém prostředí dost lidí. O nadstandardních vztazích svědčí i familiární označení „taťko" a „synku", která mezi sebou muži používali.
Sportovní manažer Slavoje se měl snažit zajistit co nejlepší výsledky týmu tak, aby postoupil do vyšší soutěže, čímž by zvýšil výnosy, prestiž i hodnotu hráčů. Rogoz tak údajně nabízel rozhodčím peníze, aby svá rozhodnutí přizpůsobili zájmům Vyšehradu. Podle odposlechů Berbr o tomto jednání věděl. „Pravidelně a aktivně s ním pozici týmu Vyšehradu řešil a diskutoval možnosti jejího nekalého vylepšení," konstatoval státní zástupce.
Úplatky rozhodčím se pohybovaly od jednotek tisíc do maximálně 100 tisíc korun za zápas. Jeden z obviněných sudích vypověděl, že nikdo z rozhodčích nechtěl mít Berbra za nepřítele. „Pokud chtěli kariérně postupovat, nesměli si znepřátelit někoho, kdo byl nejmocnějším mužem fotbalu," uvedl. Jestliže by neposlechli, prý jim hrozil trest, a to delegování k méně atraktivním a hůře honorovaným mládežnickým zápasům, nebo dokonce vyřazení z listiny rozhodčích na sezonu.
Pouze jeden z obviněných má statut spolupracujícího. Zbytek svou vinu odmítl. Státní zástupce navrhl pro Berbra a Rogoze nepodmíněné tresty, hrozí jim až 12 let vězení.
Média dlouhodobě označovala Berbra za kontroverzní osobu s velkým vlivem na fotbalové sudí. Rogoz v minulosti čelil obvinění, že se jako funkcionář příbramského klubu pokusil uplatit hráče Českých Budějovic. Soud ho ale zprostil obžaloby. Káník zase figuroval v jiné kauze ovlivňování výsledků. Vyšehrad byl kvůli úplatkářské kauze vyloučen z třetí ligy.