Hlavní obsah

Beneš končí, VAR přebírá Kovařík. Komise rozhodčích chce méně zásahů videa, připravila „kuchařku“

Po divokém podzimu má být video ve fotbalové lize na jaře lepším pomocníkem, komise rozhodčích v čele s Radkem Příhodou apeluje na sudí, aby VAR zasahoval méně a efektivněji. VAR nově spadá pod Příhodovu komisi, Michala Beneše stojícího mimo ni nahradil ve funkci hlavního koordinátora tohoto projektu Libor Kovařík, člen komise. Příhodův tým také pro veřejnost připravil přehled situací, kdy a jak má nebo nemá arbitr u videa zasahovat po výrocích hlavního rozhodčího na hřišti.

VAR by měl na jaře v české lize zasahovat méně. Je to i trend UEFA, říká šéf rozhodčích Radek PříhodaVideo: Sport.cz

Článek
Fotogalerie

Pomoc od videa na podzim nefungovala dobře, kolem VARu to vřelo. Padaly diskutabilní nebo chybné verdikty, někdy zásah nepřišel, když měl. Na posouzení sporných situací se v některých případech neshodli ani ti nejpovolanější lidé šéfující sudím a VARu. „Během zimy jsme s rozhodčími probrali spoustu videí. Chceme vše sjednotit a odstranit nejkřiklavější věci. Věřím, že když se nám to podaří, situace se zklidní," vypočetl na tiskové konferenci Příhoda.

Jeden z problémů tkvěl v tom, že instruktorem a koordinátorem VARu byl Michal Beneš, který stál mimo komisi rozhodčích. Čerstvě tuhle funkci přebírá Libor Kovařík, jenž je místopředsedou komise rozhodčích. Ta má tedy VAR plně v gesci, jak si přála.

„Není to jen o personální výměně, ale také o změně systému. VAR bude přímo součástí komise rozhodčích. Myslím, že účinnost je z toho zjevná," glosoval to Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR.

Foto: Fortuna

Šéf komise rozhodčích Radek Příhoda.

„Libor je vyškolený, byl v Madridu na školení. Takže v současné době může VAR řídit buď Libor Kovařík, nebo Michal Beneš. Dává nám smysl, aby VAR byl pod komisí, tak proto Libor," přidal Příhoda.

Motto pro jarní část se rýsuje jasně: minimum zásahů od videa, napravovat jen zjevné chyby a závažné přestupky. Příhoda během zimy avizoval, že chystá „kuchařku" pro širokou veřejnost, která má přehledně vysvětlit, kdy a jak má sudí od videa zasahovat a kdy ne.

Ta byla představena. V tabulce je popsáno i to, kdy má jít hlavní rozhodčí sám k monitoru a kdy je odkázán na kolegy u videa. Tyhle kompetence se dělí podle toho, zda jde o faktickou věc, nebo o subjektivní hodnocení situace.

Chceme, aby VAR vstupoval do zápasu méně, uvedl šéf komise rozhodčích Radek Příhoda v pořadu TIKI-TAKAVideo: O2 TV Sport

Pár příkladů? Sudí u videa rozhoduje, zda střelec před vstřelením branky zahrál rukou. Je to faktická věc, tudíž rozhodčí na hřišti k monitoru v této situaci nejde. Stejně jako v případě, kdy se zkoumá, zda došlo k faulu v pokutovém území, nebo mimo něj. Posuzuje také třeba to, zda se hráč v ofsajdové pozici zapojil do hry.

Naopak arbitr na hřišti jde k obrazovce kontrolovat, zda se jedná o penaltu, či nikoliv. Zda šlo o zmaření zjevné brankové příležitosti, zda šlo o surovou hru a podobně. Tyto situace jsou subjektivní, tudíž hlavní slovo má muž s píšťalkou na trávníku.

„Chyby jsou a budou. Dějí se všude ve světě," míní Kovařík, že i teď budou problémy. „Zároveň nechci, aby sloužilo jako alibi, že se ve světě chybuje také. Chci, aby rozhodčí byli co nejdokonalejší. Oceňuji komunikaci komise, má mou důvěru," prohlásil Fousek.

Přijdou situace, o kterých se bude debatovat. Takové, kdy si například někteří řeknou, že je to faul na penaltu, a druhá skupina, že ne. Nebo kdy půjde pro někoho o faul na červenou a pro někoho jen na žlutou. V těchto případech by mělo zásahů VARu ubýt, měly by přicházet jen při zjevných omylech. „Například když si najdu argumenty pro žlutou i červenou kartu, tak nezasahuji," dává jednu pomůcku Příhoda.

V české Fortuna lize měl VAR na podzim v průměru 0,36 zásahu na utkání. Je to o něco méně než v soutěžích UEFA, které však mají lepší techniku na posuzování ofsajdů, což frekvenci intervencí zvyšuje.

Související témata: