Článek
Než zabředneme do statistických údajů a všemožných čísel, sluší se dát prostor k vyjádření člověku, který Oscarovi šéfuje po většinu jeho kariéry. Trenér Trpišovský se s liberijským dříčem poprvé potkal v Liberci, posledních pět let ho vede ve Slavii. Takže svého koně moc dobře zná.
„Je výjimečný, unikátní. Nedokážu si představit, že bychom do zápasu šli bez něj,“ pravil počátkem sezony kouč Slavie.
No jo, ale proč vlastně?
Ať už sešívaní zvolí systém se tříčlennou, či čtyřčlennou obranou, Oscar si v záloze najde místo. Jak je evidentní z přiložené mapky dotyků s míčem, často jej najdete poměrně nízko, aby pomáhal s výstavbou postupného útoku. Což dokazuje i vysoký počet přihrávek. „V průměru jich rozdá 38 na zápas. Ze Slavie jich mají více jen stopeři Zima, Ogbu, Holeš a Bořil,“ všimli si analytici Opty.
A upřímně? Konkurovat obráncům, přes něž jde většina rozehrávek gólmana Antonína Kinského, jde jen těžko.
Spolu s dalším nepostradatelným mužem Lukášem Provodem pak Oscar nasbírá nejvíce dotyků na zápas (50) ze všech záložníků vršovického klubu. Středopolařům lídra tabulky vládne i v počtu soubojů na devadesát minut (8). Ale slávistický talisman rozhodně neplní roli tradiční „šestky“, která by se pohybovala výhradně po ose hřiště. Tuze rád sbíhá na kraj, aby kombinoval s parťáky, téměř čtvrtinu všech dotyků (22 %) s balonem nasbírá v součtu na obou křídlech na útočné polovině.
Oscar navíc platí za zatraceně schopného zloděje míčů. I když kvůli trestu za červenou kartu v derby se Spartou (2:1) nenastoupil do dvou ligových duelů, v nejvyšší soutěži se vejde do top desítky plejerů s největším absolutním počtem zisku balonů (60). Téhle disciplíně, mimochodem, Slavia jako klub dominuje (607 zisků).
Není divu, že Slavia bez Oscara prakticky nenastupuje. Liberijský čipera odehrál dvanáct ze čtrnácti ligových zápasů. Z tuctu duelů byl pokaždé v základu, ze hřiště chodíval až v závěrech zápasů (pokud vůbec). Ačkoliv i zde najdeme jednu anomálii. Při výhře nad Plzní (3:0) šel dolů o půli. Kvůli zranění. Podobného vytížení si Oscar užíval i v předchozím ročníku, kromě Igoha Ogbua během něj nikdo z červenobílé party neodehrál více minut.
Opoře sešívaných se dlouhodobě vyčítá nízká efektivita. Lidově řečeno – nemá čísla. Ale ani to o současném Oscarovi už tak úplně neplatí. V probíhajícím ročníku mu to totiž celkem pálí. Trefil se v předkole Ligy mistrů proti belgickému Royale Union SG, tři góly přidal v lize.
Což je mimochodem jeho maximum od chvíle, kdy coby devatenáctiletý přišel do Česka. V neděli s Karvinou (5:1) se prosadil hned dvakrát, podobný kousek se mu naposledy povedl v litevské nejvyšší soutěži v květnu 2017, ještě v dresu Riteriai. Jak je ale vidět z přiložené grafiky nahrávek, Liberijec nebyl v utkání živ pouze střílením branek.
Oscar asi nikdy nebude plejerem, který za sezonu nasází dvouciferný počet branek a přidá kupu asistencí. Statistický model xG (očekávané góly vzhledem ke kvalitě střelecké pozice) mu za dosavadní průběh podzimu ukazuje hodnotu 0,91. Oscar tak jede 2,1 gólu nad plán. Dlouhodobé překonávání xG evokuje zabijáka s klinicky přesným zakončením, momentální produktivita Oscara je (zatím) krátkodobým jevem, který lze přisoudit i štěstí. Vždyť v lize vypálil pouze osmkrát.
Jenže to je v konečném důsledku úplně jedno. Hlavní přínos Oscara není v pokutovém území soupeřů. I kdyby nedal rok jediný gól, ve Slavii bude hrát.
Pokud za něj tedy někdo nevysolí pořádný balík a Oscar spolu s klubem na nabídku nekývne. V tu chvíli se Edenem rozezní vlna nevole:
„Neprodávat. Za žádnou cenu a nikomu na světě!“