Hlavní obsah

ANALÝZA: Nejhorší týmy v polovině ligy. Na čem mohou stavět a co je sráží?

Fotbalová Fortuna liga se o víkendu přehoupne do druhé poloviny základní části. Zatímco elita si připravuje pozici pro boj o titul či poháry, neméně důležité zápolení bude probíhat ve spodních patrech tabulky. V nové analýze jsme se podívali na klady a zápory týmů, které se po 15. kole nacházejí na místech skupiny o záchranu.

Foto: Sport.cz s využitím ČTK/Václav Pancer

Skrumáž před bránou v duelu Českých Budějovic s Jabloncem

Článek

Jen si na začátek připomeňme herní systém. Prvních šest týmů po 30. kole jde do skupiny o titul, další čtyři do skupiny o umístění a poslední šestka do skupiny o záchranu. V poslední šestce hraje následně každý s každým, poslední celek sestupuje a týmy na 14. a 15. místě čeká baráž. A zatímco po základní části 11. mančaft bude hrát o záchranu, desátého čeká skupina o umístění, ze které může vést cesta až do předkola Konferenční ligy.

Hradec Králové (11. místo, 16 bodů)

V předminulé sezoně boj v TOP 6, v uplynulé v prostřední skupině a teď? Hradec se sice pyšní novým stadionem, ale už vyměnil trenéra a v polovině základní části se nachází ve skupině o záchranu, byť s dvoubodovou ztrátou na desátý Liberec.

Votroci by se jistě měli zlepšit na hřištích soupeřů, ještě tam nevyhráli, přivezli si jen tři body a vstřelil čtyři branky. Doma se oproti tomu trefili dvanáctkrát, rozdíl osmi branek je napříč ligou společně se Spartou a Karvinou nejvyšší. Hradec také zlepšil disciplínu, když spáchal 170 faulů, což je sedmý nejmenší počet (11,3 faulu na utkání). Zároveň ještě neviděl červenou kartu, stejně jako Bohemians a Plzeň.

Stavět se dá na situacích, kdy Východočeši odeberou soupeři balon. Statistici jim evidují 646 zisků míče, což je řadí na 4. místo v lize. Teď jen umět tyto situace využít.

Jablonec (12. místo, 13 bodů)

Už třetí sezonu po sobě se Jablonec potácí ve spodních patrech tabulky. Zatím nepomohla ani velká letní obměna. Hledá se někdo produktivní. Nejlepší střelec Jan Chramosta se zatím trefil třikrát, nejvíce bodů (1+3) má krajní obránce David Štěpánek.

Svěřenci Radoslava Látala spáchali 245 faulů a obdrželi 41 žlutých karet, v obou případech jde o nejvyšší číslo napříč všemi prvoligovými celky. A další nechvalné prvenství se týká ofsajdů, hráči Jablonce v něm byli nachytáni hned osmatřicetkrát. Na druhou stranu kreativita směrem dopředu úplně nechybí. Severočeši vyprodukovali 48 přihrávek do gólové šance. Více mají jen Sparta, Baník a Liberec.

Karviná (13. místo, 13 bodů)

Nováček se zatím prezentuje celkem atraktivním fotbalem, dokázal vyhrát v Plzni. Jenže čísla ukazují, že chybí jistá agresivita v útočné fázi. Karviná kopala pouze 53 rohů (nejméně v lize) a společně se Slováckem zůstává jediným týmem, který ještě nekopal penaltu.

Přesně 19 přihrávek do gólových šancí také řadí Karvinou na úplný chvost ligy, stejně tak 11 odmávaných ofsajdů. Daří se však vyhrávat obranné souboje, s úspěšností 61,6 procenta patří Karviné šestá příčka. Stejně jako u Hradce je velká propast mezi vstřelenými góly doma (13) a venku (5).

Pardubice (14. místo, 13 bodů)

Východočechy opět trápí ofenziva, v týmu není typický střelec, na jehož pravidelný přínos branek by se dalo dlouhodobě spolehnout. Tři trefy má ofenzivní záložník Kryštof Daněk, jenž přišel až v průběhu podzimu. Pardubice vstřelily zatím pouze 11 branek, nejméně ze všech ligových týmů. Dokonce mají o gól méně než v minulé sezoně, kdy byly po 15. kole poslední s devíti body.

Aktivním a otevřeným fotbalem také soupeři nabízejí často možnost zakončit, 223 střel proti je 2. nejvyšší číslo v lize (54 letělo na bránu). To, že se Pardubice snaží hrát nátlakový fotbal, dokumentuje také držení míče, s 50,7 procent jsou sedmé nejlepší.

Zlín (15. místo, 11 bodů)

Ševce nakopla změna trenéra, od příchodu Bronislava Červenky ještě neprohráli, za poslední tři kola získali solidních pět bodů. Nic to ale nemění na tom, že Zlín má zatím nejhorší defenzivu v lize, inkasoval už 35 branek a vykazuje záporné skóre minus 20.

Velkým problémem je hra dopředu, Zlín podnikl 522 útoků, horší jsou jen Teplice (519). Například v tabulce poslední České Budějovice jich uskutečnily 633 a pražská Slavia, lídr v této statistice, dokonce 798. Zlín rovněž dovolil soupeřům 253 střel proti (108 na bránu), suverénně nejvíce ze všech mančaftů.

České Budějovice (16. místo, 10 bodů)

No a na závěr jsou tu České Budějovice. Zpočátku ročníku hrozivá defenziva, s postupem podzimu špatná ofenziva. Čistě podle dat by přitom Jihočechy fanoušek očekával úplně někde jinde. Držení míče (56,1 %) mají třetí nejvyšší v lize za Slavií, Spartou a Baníkem, kopali 84 rohů (4. místo), vyprodukovali 5775 přihrávek (4. místo) s 81,8% úspěšností (4. místo).

Zároveň obdrželi pouze 23 žlutých karet (1. místo). Kde je tedy problém? Z vysokého držení míče se podařilo vytěžit „pouze“ 176 pokusů (9. místo) a 8% úspěšnost střelby je v lize třetí nejnižší. A pak zřejmě největší průšvih. Českobudějovičtí fotbalisté vyhráli v průměru 58,2 % soubojů, nikdo není horší. K tomu ještě připočtěme interní nepokoje. Čistě fotbalově na tom jsou tedy Budějovice možná více než solidně, trápí je však rozhodující situace na obou koncích hřiště. A třeba mančaft nakopne úprava realizačního týmu, kdy během reprezentační pauzy skončil trenér Marek Nikl.