Hlavní obsah

ANALÝZA: Největší proměna české ligy. Podobá se Brightonu, nový kouč učí tým dominovat

Z barážových míst až do elitní šestky. Skok fotbalistů Karviné je jasně viditelný. Nejen v tabulce Chance ligy, ale také na hřišti. Výsledky jsou podloženy kvalitní hrou. Bezduché nakopávání u týmu trenéra Martina Hyského, hlavního hybatele změn ve slezském klubu, rozhodně nečekejte. Sport.cz rozebírá, v čem tkví síla Karviné.

Foto: S využitím Profimedia
Článek

Šesté místo Karviné po polovině základní části je překvapením. Dobré postavení ale stojí na jasném herním plánu, který Hyský úspěšně přenáší na mužstvo. „Chci hrát zajímavý útočný fotbal a naším cílem je střední skupina,“ prohlásil kouč, jenž byl předtím, před začátkem sezony, úzce spjat se Slavií.

„Musí být disciplína dozadu, tam to musí fungovat. Ale v první řadě je to fotbal, hraje se na góly a je potřeba, aby ofenziva a odvaha ve hře s míčem byly úplně jiné. Myslím si, že to je pro hráče ta největší změna. Chci po nich, aby hráli, aby se nebáli, byli odvážní a abychom se v zápase snažili být dominantnější tým. To doposud nebylo v Karviné zvykem,“ dodal Hyský.

Kurážná slova se daří měnit ve skutky. Karviná často dominantnějším mužstvem bývá, chce mít hru pod kontrolou. Po Spartě a Slavii má Hyského parta v lize třetí nejvyšší držení míče (57,6 %). Kontrast je hodně křiklavý oproti minulé sezoně, kdy měl MFK v moci míč průměrně o více než deset procent méně (45,7 %), slabší v této statistice byly už jen Teplice.

Sestřih utkání Karviná–PardubiceVideo: LFA

Karviná sází na kombinaci, chce být konstruktivní takřka za každou cenu, například se uchýlila k nejméně nákopům v celé lize. Rozehrávka začíná odzadu, od brankáře, přes stopery až po střední záložníky, ti všichni jsou často u míče.

Střední obránce Dávid Krčík vyniká v této disciplíně úplně nejvíc. Zatím rozdal 993 přihrávek, absolutně nejvíc ze všech hráčů v lize. Úspěšnost má 87,6 %. Pětadvacetiletý Slovák ale není jen hráčem, který by míče jednoduše předával. Z celé ligy má také nejvíc pohybů s míčem nad pět metrů (259, z toho 229 zakončil přesnou přihrávkou).

Foto: Opta

Pohyby Dávida Krčíka s míčem

Snahu o kontrolu nad utkáním dokumentují i další ukazatele. Karviná si po Spartě nejčastěji přihrála na vlastní polovině (3195krát), navíc s nejvyšší úspěšností ze všech (89,9 %). To, jak se snaží být trpělivá, dokládá fakt, že má třetí nejvyšší počet úseků s deseti a více přihrávkami celkem (110) i těch, které jsou zakončeny střelou nebo dotekem v pokutovém území (23). Dokáže i rychle kombinovat, což dokládá třetí nejvyšší počet přihrávek průměrně během jedné minuty.

Když Krčík a spol. o míč přijdou, okamžitě se ho snaží získat zpět. „Karviná patří mezi nejvíce presující týmy v lize,“ napsala společnost Opta ve své analýze. Slezané díky napadání získali 98 míčů (7. místo v lize v této statistice), dobře přerušují kombinaci soupeře (4. místo v lize).

Komu je styl Karviné podobný? Třeba anglickém Brightonu z minulé sezony pod koučem Roberto De Zerbim. „Upřednostňuje hru středem. Při hře proti nízkému bloku často ‚relaxuje‘ s míčem a čeká na správnou příležitost. Brighton je mistrem ve změně tempa hry. Velký důraz je kladen na agresivní chování bez míče.“ Tyhle charakteristiky padaly o Brightonu v analýze na serveru the-footballanalyst.com. V českém měřítku na překvapení tuzemské soutěže sedí.

Aktivita se odráží i na počtu zakončení. Po Slavii, Spartě a Baníku Ostrava vyslala Karviná nejvíc střel (227), na druhou stranu po Českých Budějovicích a Slovácku potřebuje průměrně nejvíc ran na jeden gól (13,4). Aktuálně šesté mužstvo tabulky se taky nebojí hrát jeden na jednoho, po Spartě vykázalo nejvíc pokusů o driblink (265), úspěšných bylo 122, nejvíc ze všech.

Střeleckou chuť i dravost zosobňuje bosenský záložník Amar Memič. Celkem vyslal 39 pokusů, 21 z nich bylo po vedení míče více než pět metrů, což je nejvyšší číslo ze všech ligových fotbalistů. Vstřelil čtyři góly, nejlepším šutérem Karviné je Filip Vecheta se šesti brankami.

Foto: Opta

Střely Amara Memiče po vedení míče

Dalším klíčovým mužem je řecký záložník Giannis-Fivos Botos, který si připsal už sedm asistencí (nejvíc v lize). Zajímavé je, že podle xA, tedy modelu, který vypočítává předpokládaný počet asistencí na základě pozic, do kterých se jeho spoluhráči dostali po jeho přihrávkách, by měl mít jednu až dvě.

Foto: Opta

Asistence Giannise-Fivose Botose

Botos je rovněž příkladem hráče, který se pod Hyským zlepšuje. To je důležitá vlastnost devětačtyřicetiletého trenéra. Umí hráče posouvat, najít jim správnou roli na hřišti, aby se dostávali do situací, které jim nejvíc sedí a jsou v nich produktivní a prospěšní.

Slavia dobře věděla, proč Botose posílá na hostování právě do jeho rukou. Roste devatenáctiletý záložník David Planka, přes kterého jde hodně akcí. Dvaadvacetiletého záložníka Sebastiana Boháče chválil Hyský i za to, jak solidně obstál před reprezentační pauzou na Slavii.

Momentálně zraněný záložník David Moses je na radaru elitních českých klubů, zejména Slavie. Chytil se jednadvacetiletý stoper Lukáš Endl, u kterého se po nástupu v Brně už před nějakou dobou čekal zřejmě rychlejší progres. Ale až u Hyského začíná potenciál naplňovat.

Nemusíme zůstávat ale jen u mladých hráčů. Čtyřicetiletý bek Jiří Fleišman patří do základní sestavy, nosí kapitánskou pásku a figuruje mezi hráči s nejvyšším počtem přihrávek v útočné třetině hřiště v celé lize.

„Trenér je faktorem X. Změnil to tady od základů. Troufám si říct, že hrajeme jeden z nejlepších fotbalů v lize. Jde to za ním. Hrajeme zezadu na riziko, vyžaduje to od nás a my tomu, co po nás chce, bezpodmínečně věříme,“ dosvědčil v průběhu podzimu Krčík.

Riziko je ve hře Karviné cítit. Obránci leckdy zůstávají vzadu jeden na jednoho, hrozí nebezpečí. Nevyzrálost mužstva jasně ukázaly těžké porážky v Plzni (0:5) a na Slavii (1:5). Nic ale nemění na pozitivním obrazu, který si Karviná sympatickou hrou v aktuální sezoně namalovala. Hyský a spol. mají ve zbytku podzimu a na jaře na co navazovat. Nejvyšší počet bodů po patnácti kolech (22) v ligové historii klubu není dílem náhody, ale cílené práce.