SESTŘIH: Adu utrápil Baník. Na kontaktní gól Plzeň odpověděla okamžitě

Fotbalisté Plzně zvítězili ve šlágru 12. kola první ligy v Ostravě 3:1 a odskočili soupeři v tabulce na rozdíl šesti bodů. Viktorii poslal v úvodním dějství do dvoubrankového vedení ghanský útočník Prince Adu, v 87. minutě snížil Matěj Šín, ale hned za dvě minuty definitivně rozhodl další střídající hráč Erik Jirka.

Sestřih zápasu Baník Ostrava - PlzeňVideo: LFA

Baník v pátém domácím utkání ligové sezony poprvé nevyhrál a nevyužil šanci ze čtvrtého místa tabulky Plzeň bodově dotáhnout. Západočeši v nejvyšší soutěži podruhé za sebou zvítězili a potvrdili, že se jim proti Slezanům dlouhodobě daří. S Ostravou prohráli jediný z posledních 32 ligových zápasů a v šesti z minulých osmi zvítězili.

Baník sice utkání zahájil aktivně, ale rychlá úvodní branka padla na druhé straně. Plzeň udeřila z první vážné situace. Sojka, jenž v sestavě nahradil distancovaného reprezentanta Červa, v páté minutě povedenou přihrávkou poslal do úniku Adua, ten přetlačil ostravské stopery a pak už jen technicky obstřelil brankáře Markoviče.

Domácí si z nesnází mohli pomoci standardkou. V 18. minutě sice po rohu dorážel správným směrem Chaluš, ale střela neměla razanci a hostující defenziva ji na čáře zastavila. Plzeň působila kompaktněji a sehraněji. Ve 24. minutě ostravský stadion zmlkl podruhé poté, co se míč po dorážce Havla znovu dostal do domácí sítě, ale videorozhodčí po dlouhé kontrole odhalil těsný ofsajd.

Nebezpečný kontr po půlhodině předvedl i Baník. Ewerton zatáhl míč po křídle, oslovil na ose hřiště Prekopa, jenž však mířil přesně do Jedličkovy náruče. Západočeši byli ve finální fázi mnohem nebezpečnější. Ve 37. minutě Kalvach vybídl průnikovou přihrávkou Vydru, který však trefil jen břevno a proti svému bývalému klubu neskóroval.

Ve 43. minutě už hosté zvýšili svůj náskok. Na Havlův povedený jemný centr z pravé strany si na malém vápně naskočil Adu a hlavou překonal Markoviče. Jednadvacetiletý ghanský útočník si připsal čtvrtý soutěžní a třetí ligový gól po nedávném příchodu z Kryvbasu Kryvyj Rih.

Plzeň byla ve finální fázi nebezpečnější i po změně stran. Vydra v 54. minutě vypálil po přistrčení od Adua pohotově z voleje, ale Markovič jeho pokus vyškrábl na roh. Ostrava po hodině hry přešla na rozestavení se třemi obránci, ale vývoj na trávníku to zásadně neovlivnilo.

Domácím se dlouho nedařilo otevřít defenzivu Viktorie, až v 87. minutě unikl vlevo Tanko a Šín zblízka nasměroval míč do sítě. Jakékoliv drama ale hned za dvě minuty utnul další střídající hráč Jirka, který po přečíslení zavěsil potřetí.

Baník v dlouhém nastavení ještě mohutně Plzeň zatlačil, ale brankář Jedlička kryl i gólovou hlavičku Holzera. Slezané prohráli po šesti ligových zápasech. Viktoria bodovala v Ostravě počtrnácté z posledních 15 duelů nejvyšší soutěže.

12. kolo první fotbalové ligy:
Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 1:3 (0:2)
Branky: 87. Šín - 5. a 43. Adu, 89. Jirka. Rozhodčí: Berka - Kříž, Vlček - Petřík (video). ŽK: Chaluš - Havel. Diváci: 10.888.
Ostrava: J. Markovič - Juroška (61. Pojezný), Frydrych, Chaluš, Kpozo (76. Holzer) - Boula (85. Grygar), Rigo (61. Šín) - Buchta, Kubala (61. Tanko), Ewerton - Prekop. Trenér: Hapal.
Plzeň: Jedlička - Dweh, S. Markovič, Jemelka - Havel, Sojka (78. Panoš), Kalvach, Cadu - Šulc (90.+4 Hejda) - Vydra (82. Vašulín), Adu (82. Jirka). Trenér: Koubek.
  2 : 1 Sparta - Liberec 2 : 1 dohráno
20241019T19 : 00:00+0200