Článek
„Nemám nějakou zásadnější informaci o tom, že by se děly nějaké nekalé věci,“ řekl soudu Schröter. O údajném ovlivňování zápasů za peníze se prý později dočetl. S Berbrem měli pracovní vztah a potkávali se například na seminářích, kam rozhodčí vedení svazu zvalo. Odmítl také, že by se ho snažili ovlivňovat další obžalovaní - klub Slavoj Vyšehrad nebo bývalý fotbalový činovník Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš.
„Vybral jsem si ho, protože byl dobrým rozhodčím. Měl dobrou komunikaci s kluby i ostatními rozhodčími. S kluby to bylo na sto procent, s ostatními rozhodčími chvíli trvalo, než ho vzali jako šéfa,“ komentoval Berbr.
Další výpovědi soudce četl, mimo jiné výpověď, kterou na policii učinil bývalý rozhodčí a člen komise rozhodčích Roman Hrubeš, který měl na starosti zavádění videorozhodčích (VAR). Na podnět tehdejšího šéfa komise rozhodčích Jozefa Chovance byl ale odvolán, údajně na Berbrův nátlak. „Čtou se tady uplakané a nepřesné výpovědi, které mají vůči mně působit negativně,“ komentoval Berbr.
Z obav, že by si mohla způsobit případné stíhání, odmítla odpoledne vypovídat svědkyně k další části obžaloby, která klade Berbrovi za vinu zpronevěru peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu prostřednictvím fiktivních faktur.
Státní zástupce podal obžalobu na 21 lidí z fotbalového prostředí a FC Slavoj Vyšehrad. Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se podílela na zmanipulování deseti zápasů třetí a druhé ligy v letech 2019 a 2020. V kauze hrají podle žalobce roli také sázky. Berbrovi hrozí za vůdčí postavení v organizované zločinecké skupině až 12 let vězení. Vinu odmítá, stejně jako většina obžalovaných. Vinu přiznali čtyři muži, kterým už v září soud potvrdil podmíněné a peněžité tresty, na kterých se dohodli se státním zástupcem.
Tento a příští týden jsou naplánované výslechy dalších svědků, v úterý má vypovídat například bývalý místopředseda komise rozhodčích Martin Wilczek.