Hlavní obsah

Bundesligovému klubu došla trpělivost s obsahem sociální sítě, zavelel k odchodu

Aktualizováno

Říká se o nich, že jsou víc než jen fotbalový klub. Německý tým St. Pauli, hrající bundesligu, je známý svými výraznými politickými názory – pirátské vlajky, podpora LGBT komunity nebo levicové smýšlení. Takový je klub sídlící v Hamburku. Nyní se St. Pauli rozhodlo, že po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem opustí sociální síť X, dříve známou jako Twitter.

Foto: Profimedia.cz

Bundesligový nováček St. Pauli reaguje na zvolení nového prezidenta USA.

Článek

Klub se k tomuto kroku odhodlal kvůli tomu, jak se platforma X změnila od doby, kdy ji převzal americký multimiliardář Elon Musk. V St. Pauli se domnívají, že došlo k nárůstu nenávistných zpráv a rasismu.

„Od té doby, co Musk převzal Twitter, jak se platforma dříve jmenovala, proměnil ji ve stroj na nenávist. Rasismus a konspirační teorie se volně šíří. Urážky a výhrůžky jsou sotva postihovány a jsou vydávány za údajnou svobodu projevu,“ uvádí se v prohlášení klubu.

Na rozhodnutí měl vliv i fakt, že Musk aktivně podporuje republikána Donalda Trumpa, který vyhrál americké prezidentské volby, v nichž porazil demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou.

„Trump po svém volebním vítězství oznámil, že z Muska udělá šéfa nově vytvořené vládní agentury. Musk aktivně podporoval Trumpa během voleb, a to i prostřednictvím právě sociální sítě X. Lze tak předpokládat, že X také propaguje autoritářský a pravicově extremistický obsah v německé federální volební kampani a manipuluje veřejným míněním,“ dodalo St. Pauli.

Klub bude nyní komunikovat na platformě BlueSky, zatímco účet na X zůstane fanouškům přístupný, ačkoli už na něm nebude zveřejňován nový obsah.

St. Pauli opět ukázalo, že umí rezonovat s politickými tématy. V roce 2006 klub například pořádal turnaj pro státy, které FIFA nepřijala jako členy. Turnaje se tehdy zúčastnilo Grónsko, Tibet, Zanzibar, Severní Kypr a také St. Pauli, které nastoupilo pod parodickým názvem Sankt Pauli Republik.

Při nástupu tehdy nechyběla pirátská vlajka a hráče místo dětí doprovázely striptérky. Tento klub má rovněž nejvyšší počet ženských fanynek v Německu, účastní se metalových festivalů v Evropě a levicové myšlenky nebo podporu LGBT komunity šíří veřejně a bez zábran.

„Nejsme politickou stranou. Ale můžeme zařídit, aby naše hodnoty byly vidět a slyšet. Všichni musíme být silní. Pokud v této věci může náš klub hrát alespoň malou roli, pak budeme šťastní jako po vítězném fotbalovém zápase. A přestože naši fanoušci nejednají vždy správně, jsou tím, co dělá St. Pauli jedinečným klubem,“ říká prezident klubu Oke Göttlich.

V nejvyšší německé lize je aktuálně St. Pauli s osmi body na šestnáctém místě a vyjma politických bojů ho v dalším průběhu sezony čekají i boje o setrvání v bundeslize.

Související témata:
Kamala Harris