Článek
"Stále ještě je příliš mnoho klubů, v nichž berou sportovní psychologii na lehkou váhu," řekl agentuře SID obchodní šéf a mluvčí hráčské asociace Ulf Baranowsky. Podle něj upozorňuje VdV už léta na to, že ve fotbale narůstá počet duševních onemocnění, nicméně psychologická péče není optimální.
Vážně se o tomto tématu začalo diskutovat až po tragickém úmrtí reprezentačního gólmana Roberta Enkeho, jenž v roce 2009 vyřešil své depresivní stavy sebevraždou.
Od té doby jde diskuze o dříve tabuizovaném tématu podle Baranowského správným směrem, nicméně nediví se, že o svých psychických problémech mluví stále jen minimum hráčů. "Bojí se následků," řekl Baranowsky. Přiznání k mentálním potížím by totiž mohlo vést k problémům při vyjednávání o nové smlouvě a pojištění. Navíc hráčům hrozí, že dostanou nálepku "psychicky labilní".
Feninovo přiznání k depresím není v Německu od tragického případu Enkeho první. Letos v lednu uvedl náhradní gólman Hannoveru Markus Miller, že podstoupí léčení kvůli psychickému vyčerpání, v září zase odstoupil z pozice trenéra fotbalistů Schalke kvůli syndromu vyhoření Ralf Rangnick.
Chotěbuz Fenina podporuje
Šestnáctinásobný český reprezentant Fenin v úterním tiskovém prohlášení uvedl, že dlouhodobě trpí depresemi, které řešil léky na uklidnění. Problémy hráče druholigové Chotěbuze vyvrcholily tím, že byl podle německého listu Bild v sobotu o čtvrt na šest ráno nalezen pod oknem ve vnitřním dvoře hotelu, v němž bydlel.
Čtyřiadvacetiletý útočník si při pádu z druhého poschodí způsobil zranění hlavy a s krvácením do mozku je hospitalizován na klinice Carla Thiema. Vedení klubu oznámilo, že za Feninem stojí a dá mu čas a podporu na uzdravení.
Fenin do Chotěbuzi přestoupil na konci srpna z Frankfurtu. Tam působil od ledna 2008, ale na konci angažmá přestal pravidelně nastupovat a vypadl také z výběru reprezentačního kouče Michala Bílka.