Hlavní obsah

Fotbalové kluby v Německu musí přispívat na náklady na policii, rozhodl soud

Německé fotbalové kluby musí platit svůj podíl na zvýšených nákladech na policii během vysoce rizikových zápasů. V úterý tak rozhodl federální ústavní soud země, čímž ukončil více než deset let trvající spor o to, kdo by měl nést další finanční zátěž při takových utkáních.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Policisté dohlíží na fanoušky Werderu Brémy.

Článek

Soud rozhodl, že zákon z Brém z roku 2014, podle kterého musí kluby platit svůj podíl na takto zvýšených nákladech, byl v souladu s ústavou. Zamítl ústavní stížnost podanou Německou fotbalovou ligou (DFL), která řídí dvě nejvyšší profesionální soutěže.

Brémský zákon nařídil profesionálním klubům, aby finančně přispěly na zvýšené nasazení policie potřebné pro zápasy, které jsou považovány za vysoce rizikové a mohly by vést k potenciálním problémům s davem. Brémy jsou zatím první spolkovou zemí, která zavedla takové platby pro jakoukoli velkou akci s více než 5000 diváky, která by na základě zkušeností mohla vést k násilí.

DFL uvedla, že rozhodnutí soudu nyní poskytlo „právní jasnost“. „DFL bude pracovat na tom, aby zajistila, že budou specifikována příslušná kritéria a operační plánování bude transparentnější pro ty, kteří by mohli být vyzváni k placení poplatků za dodatečné poskytování policejních sil,“ uvedla v prohlášení. „V zásadě však zůstává společný cíl: bezpečné velké akce s co nejnižším počtem hodin nasazení policie,“ dodal řídicí orgán ligy.

Kriticky se k rozhodnutí vyjádřil Německý fotbalový svaz (DFB). Obává se „konkurenční nevýhody pro Německo jako fotbalové místo“. Svaz v prohlášení uvedl, že jako potenciálně „existenci ohrožující“ vidí také hrozící poplatkové výměry pro řadu klubů, zejména třetí a krajské ligy. Rozhodnutí by podle něj také mohla „masivně zasahovat do hospodářské soutěže kvůli svému ekonomickému dopadu“.

Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články