Hlavní obsah

Boom fotbalu v Albánii. Stojí za ním nejmocnější muž Balkánu

Ještě před deseti lety albánskou reprezentaci nebral nikdo vážně, na žebříčku FIFA se potácela se ve druhé stovce. Jenže od té doby byla dvakrát na Euru, před rokem dala Čechům v kvalifikaci o Euro 2024 v Tiraně trojku. Co stojí za významným vzestupem albánského fotbalu?

Foto: Profimedia.cz

Jedna z opor albánské reprezentace, záložník Sparty Qazim Laci

Článek

Tirana (od našeho zpravodaje) – „Za boomem je jednoznačně šéf fotbalového svazu Armand Duka. Má za sebou čtyři volební období, jeho vize funguje. Kdyby před lety neudělal zásadní kroky, albánský fotbal by tak vysoko rozhodně nebyl. Prosadil modernizace a výstavbu nových stadionů, povedlo se mu razantně navýšit investice do fotbalu. K reprezentaci navíc dokáže přivést toho správného trenéra. Fotbal v Albánii se celkově za poslední roky ještě víc zpopularizoval,“ říká Beni Simitči, jenž albánský fotbal výborně zná.

Rodák z Kosova, který působil v tuzemském futsale (s pražskou Spartou získal titul a postoupil s ní do Ligy mistrů), nyní komentuje pro albánský sportovní kanál dění z albánské a kosovské ligy. Hodnotit pro něj bude i sobotní duel Ligy národů s Českem v Tiraně.

Podle Simitčiho navíc Duka zúročuje zkušenosti z vysoké pozice v Evropské fotbalové asociaci (UEFA), kde zastává funkci místopředsedy. „Nejdřív zastával roky menší pozice, nakonec se stal pravou rukou předsedy Čeferina. Je nejlepší a nejvlivnější svazový předseda celého Balkánu,“ tvrdí Simitči.

Albánie byla vždy baštou talentů. Podle Simitčiho ale dřív hodně profitovala z toho, že Kosovo nebylo dlouho uznáno jako samostatný stát. „Vybírala si jeho nejlepší hráče,“ podotýká Simitči.

Albánci navíc mocně těží z italského fotbalu. V Itálii totiž fotbalově vyrůstali mnozí současní reprezentanti. „Pro Albánce je italský fotbal vzorem. Pamatuju si, že při angažmá v Albánii jsem mohl sledovat přímé přenosy z tréninků Interu Milán, Juventusu, AC Milán,“ doplňuje Stanislav Levý, který před 12 lety získal se Skënderbeu Korcë albánský titul. Později vedl Flamurtari Vloru.

„Nejlepší evropské soutěže postupně objevily kvalitu albánských fotbalistů, jsou žádaní. Působením v elitních ligách se herně posouvají oni i reprezentace. K rozmachu tamního fotbalu přispěla i mládežnická akademie, do které svaz investuje nemalé finanční prostředky,“ uvádí Levý.

Během úspěšného angažmá ve Skënderbeu Korcë poznal, co pro Albánce znamená fotbal. „V zemi je sportem číslo jedna. Absolutně. Pamatuju si, že po titulu chodil v Korcë na naše tréninky tisíc diváků. Teď je navíc všechno podpořeno úspěchy nároďáku,“ uzavírá Levý.