Článek
„Především je zakázáno běhat. Tohle je pro bývalé fotbalisty zprvu těžké uhlídat, musíte si zvykat. A připadáte si divně. Jako po obrně,“ říká s úsměvem František Vykysalý, člen vítězného týmu na turnaji v Thajsku.
V klasickém fotbale se mnohdy hráčům, kteří se na hřišti nepředřou, říká chodci. V chodícím fotbale je naopak chůze nutnost (je povolena rychlochůze). Za první popoběhnutí se nařizuje přímý kop, pokud hráč poruší toto pravidlo potřetí, je vyloučený na tři minuty. Zda se ještě jedná o rychlou chůzi, nebo už o popoběhnutí, je mnohdy složité posoudit. Rozhodčí mají proto k ruce až cimrmanovskou poučku, zakotvenou v pravidlech. Zní takto: Pokud se zdá, že se jedná o běh, většinou to běh je.
Nabízí se myšlenka, že v tomto druhu fotbalu by mohli vynikat bývalí profesionální chodci. Nicméně i tady platí, že zásadní je umět kopnout do míče. Chodící fotbal tedy provozují i bývalí profesionální fotbalisté. Například někdejší záložník Žižkova nebo Drnovic Roman Gibala (v české lize odehrál 183 zápasů a vstřelil 18 gólů), bývalý obránce pražské Sparty a Dukly Aleš Bažant nebo někdejší útočník Bohemians Praha Michal Jiráň (odehrál několik zápasů československé ligy).
Všichni tři byli součástí českého týmu, který si na premiérovém světovém šampionátu, jenž v roce 2023 uspořádala Anglie, „vychodil“ stříbro. Ve finále prohráli Češi s domácím mužstvem až po penaltovém rozstřelu, Gibala se s devíti góly stal nejlepším střelcem turnaje.
Z pravidel chodícího fotbalu
Provozuje se v kategoriích od 50 let, od 60 let a nad 70 let. Zápasy se hrají na 2×20 minut na čtvrtině fotbalového hřiště, branky mají rozměry 5×2 metry. Tým tvoří pět hráčů v poli a brankář. Střídá se hokejově, ovšem jen v přerušené hře. Nejsou dovoleny větší fyzické kontakty, dění na hřišti se odvíjejí výhradně v chůzi. V případě porušení tohoto pravidla je hra přerušena a míč dostane soupeř.
Fotbal v chůzi nezná ofsajd. Rohy i auty se kopou, zeď při přímých a nepřímých kopech musí stát minimálně tři metry od balonu. Hráči nesmí do brankového území. Brankář musí rozehrát do čtyř vteřin, při překročení limitu je nařízen nepřímý kop tři metry od nejbližší hranice brankového území.
Gibala byl také před Vánoci na turnaji v Thajsku. Stejně tak i duše a organizátor reprezentačních zápasů Pavel Červený, jeden ze zakladatelů fotbalu v chůzi v Česku, který před sedmi lety začala ve spolupráci s organizací Senior fitnes propagovat Fotbalová asociace ČR. V současnosti je v Česku už 8 klubů chodícího fotbalu, nejvyšší soutěž se hraje turnajově.
Další výjimečností chodícího fotbalu je, že je bezkontaktní. Provinění se trestá přímým kopem. Takzvaná osobka je sice i tam možná, nicméně s klasickou z velkého fotbalu nemá nic společného. „Můžete s dotyčným chodit. Ale jen bez kontaktu,“ směje se Vykysalý.
Velkou pomocí v tradičním fotbalu je přečíslení. Jenže, jde vlastně obejít protihráče v chůzi? „Takový Roman Gibala dokáže stahovačkami soupeře pořádně vymotat,“ ujišťuje Vykysalý. Možnost k dalšímu úspěchu bude mít se spoluhráči v roce 2025, kdy se ve španělském Alicante uskuteční druhé mistrovství světa. Přivezou Češi tentokrát zlato?