Článek
Malmö (od našeho zpravodaje) - Už si zvykl, že když přijde do kolektivu, občas si vyslechne uštěpačnou poznámku: „Přišel jsi bos? Papáš kořínky?“ Jednatřicetiletý Rýpar je přechází s úsměvem. Je přesvědčený o své životní cestě, kterou před devíti lety nastartovala přednáška Víta Schlesingra, experta na komplexní přípravu vrcholových sportovců.
Tehdy ještě Rýpar působil ve Vítkovicích, kam se postupně posunul z domovského Hluzova na Přerovsku přes tým Orel Hranice a Rožnov pod Radhoštěm. Úspěchy juniorských reprezentací ho minuly, ale mezi dospělými si florbalový univerzál rychle získal respekt, až po něm před čtyřmi lety sáhl švédský Linköping, zástupce nejlepší ligy florbalového světa.
A Skandinávie nahrává zdravému životnímu stylu přece jen více než české luhy a háje. Spousta přírody, preferovaná cyklodoprava… „Hrají s kartami, že tu měli víc prostoru něco vybudovat, ale třeba s těmi koly je to fascinující,“ vypráví Rýpar v křesle v hotelu nedaleko Malmö, který během šampionátu obývá česká výprava.
Mistrovství světa ve florbale 2024
Světový šampionát florbalistů se koná od 7. do 15. prosince ve švédském Malmö. Mistrovský titul obhajují domácí reprezentanti. Českým vicemistrům bylo do základní skupiny nalosováno Švýcarsko, Norsko a Německo.
„Extrémně se mi líbí, jak tu lidé vlastně pasivně sportují. Na kole dojíždějí do práce, každý den třeba půl hodiny jsou na čerstvém vzduchu,“ vypočítává.
A k tomu organizovaný sport. Stačí se v Malmö projít v blízkosti Baltiska Hallen, kde stojí fotbalový stadión místního týmu FF, přes nějž postoupila pražská Sparta do Ligy mistrů, vedle druhý velký stadion s atletickou dráhou a čtyři přilehlé plochy s umělou trávou, kde se za nezbytného umělého osvětlení prohánějí i v sedm večer děvčata a chlapci s trenéry.
„Sportem tu lidé žijí a stát jim to umožnuje. Sportoviště je na každém rohu, ať se jedná o krásnou halu nebo jen plácek s brankami někde v parku, všude zmíněné cyklostezky. Také mi lidé tady přijdou odolnější,“ vypozoroval. I to je důvod, proč se mu s partnerkou a dvěma malými dětmi ve Švédsku tak líbí.
Ne snad, že by byl od dětství na sebe přísný, také uměl zapařit. „Zamlada jsem si zažil svoje. Ale uvědomil jsem si, že jestli chci ve sportu něčeho dosáhnout, tak chodit chlastat na akce a vylívat si mozek není ten správný životní styl,“ vysvětluje, proč takřka úplně vyřadil alkohol.
K tomu začal chodit bos. „V létě skoro pořád, v zimě méně. Ale dělá mi to dobře. Jako lidé jsme byli spjatí s přírodou a tím moderním stylem života jsme se od ní odpoutali. Groundingem (uzemňování) se zase nalodíme zpět na frekvence té přírody,“ popisuje filosofii, kterou přijal za vlastní.
„Však víte, jak je na dovolené příjemné chodit po pláži bosky. Jsou i různé výzkumy o vlivu na záněty v těle,“ říká Rýpar. Do centra města ale bez bot nechodí. „V mládí jsem to dělal, třeba na turnaji v Amsterdamu jsem tak chodil skoro všude. Ale když si zjišťujete, co všechno se na betonu nachází, tak je to trochu nechutné. Radši příroda, tráva, les, to mě baví,“ ujišťuje.
Ruku v ruce s tím jde otužování. Každé ráno studená sprcha či řeka v Linköpingu. „Teď už je to docela přísné, jak teploty klesají. Ale odpočine si tam i hlava, nemyslíte na nic jiného, všem bych doporučil s tím postupně začít,“ říká a pozoruje na sobě, jak mu studená voda prospívá.
„Poslední antibiotika jsem měl někdy před šesti lety, přijdu si mnohem odolnější. Samozřejmě je to komplexní záležitost i se stravou a jejími doplňky, ale různé rýmičky se mi vyhýbají,“ kvituje.
S postřehy a tipy se dělí i na svém Instagramu, naposledy třeba o výrobě kombuchy. „Nikomu to necpu. Ale mně to dělá dobře, funguje to na mě a myslím, že na 31 let nevypadám,“ líčí s úsměvem na své chlapecké tváří jeden z nejzkušenějších českých hráčů.
I svůj zdravý životní styl je ale ochoten v Malmö výjimečně opustit. „Byť alkohol skoro nepiju, tak pokud tady vyhrajeme, určitě si něco dám. Zase takhle striktní nejsem,“ doufá v nedělní zlatou českou party. K ní ale ještě chybí tři kroky, ten nejbližší musí tým učinit ve čtvrtečním čtvrtfinále ve 20.30.