Hlavní obsah

Florbalisté splnili v Ostravě povinnost, mistrovství začíná v Praze

OSTRAVA

Kanonádou jako u Verdunu zakončili čeští florbalisté ve středu základní skupinu mistrovství světa v Ostravě. Tým se ve čtvrtek přesouvá do Prahy, kde v sobotu vstoupí do bojů o medaile. Semifinálovým soupeřem jsou Finové, tým, který mnozí označují jako hlavního adepta na zlato. „My s Finskem ale umíme hrát,“ říká kouč národního týmu Zdeněk Skružný.

Článek

„Důležité je, že nehrajeme se Švédy. Když budeme hrát na Finy dobře, tak je klidně můžeme porazit. A také samozřejmě můžeme dostat deset. To pořád hrozí. Hráči si ale věří, nemají zbytečný respekt. Jde o to nedělat chyby,“ vysvětloval po posledním utkání ve skupině Skružný.

Statistiky hovoří jasnou řečí. Češi z osmnácti vzájemných střetnutí vydolovali jen jedno vítězství a dvě remízy. „Vždycky jsme s nimi ale hráli dobré zápasy. Na MS v roce 2000 jsme uhráli remízu a kdybychom v poslední minutě netrefili jen tyč, mohli jsme být v semifinále. Na šampionátu o dva roky později jsme je dokonce porazili. Stáli jsme okolo brankoviště, pak jsme pětkrát utekli a dali čtyři góly. Strašně nás tehdy přestříleli, každý hráč měl pět velkých modřin od balónku. V brance je tehdy dováděl k šílenství Dan Grečmal, který zachytal úplně neuvěřitelně,“ vzpomínal reprezentační trenér.

Zatím poslední vzájemný zápas na začátku listopadu Češi prohráli na půdě svého semifinálového soupeře vysoko 2:9. „Naposledy hráli něco neuvěřitelného. Rotovali, dobíhali balóny do prostoru... My jsme nebyli schopní udělat skoro vůbec nic. Očekávám, že podobný styl začnou hrát i v semifinále,“ dumal Skružný, jehož velkou posilou je nyní finský asistent Pasi Tilander. „Dostal za úkol připravit charakteristiky všech hráčů soupeře,“ potvrzuje hlavní kouč.

Češi touží na domácím mistrovství po medaili, chtějí napravit zklamání z minulého šampionátu ve Švédsku, kde se tým psychicky rozleptal a prohrál oba rozhodující duely. „V Ostravě jsme splnili povinnost, mistrovství světa začíná v Praze. Pokud chceme splnit to, co jsme si předsevzali, tak musíme minimálně jeden z těch dvou zápasů vyhrát,“ doplnil Skružný.