Florbalisté skončili v generálce na MS bez bodu poslední

Čeští florbalisté prohráli na turnaji Euro Floorball Tour v Raumě se Švýcarskem 3:5 a skončili v generálce na prosincové mistrovství světa v Malmö bez bodu poslední. Svěřenci trenéra Jaroslava Berky podlehli v pátek v Turku domácímu Finsku 3:4 a v sobotu prohráli v Raumě se Švédskem 4:5. Světový šampionát, kde budou Češi obhajovat stříbro, se hraje od 7. do 15. prosince.

Matěj Jendrišák na ilustračním snímku

„Každý zápas byl jiný, ale základem bylo, že jsme opět nedokázali proměnit šance, které jsme si vytvořili, a dovolili jsme soupeři skórovat po našich chybách. Florbal se hraje na góly a to nám z naší hry vypadává,“ řekl webu Českého florbalu útočník Matěj Jendrišák.

Švýcaři měli příležitost otevřít skóre v čase 5:25, kdy ale nařízené trestné střílení za zákrok Dominika Beneše na Manuela Maurera neproměnil Andreas Mendelin, který po bekhendovém blafáku trefil pravou tyč branky Lukáše Bauera. V 8. minutě už otevřel skóre střelou z levé strany Andrin Hollenstein.

Po 55 sekundách druhé části vyrovnal po asistenci Filipa Langera Jonáš Kreysa, ve 23. minutě ale vrátil Švýcarům vedení Matteo Steiner a za 51 sekund zvýšil po pasu Yannise Wysse do odkryté branky Jan Zaugg na 3:1. V 37. minutě měl tým kouče Johana Schönbecka podruhé v utkání možnost zahrávat penaltu po faulu Filipa Formana na Wysse, ale Zaugg při bekhendovém zakončení přestřelil.

Za 40 sekund po akci Jiřího Besty snížil z dorážky Jendrišák, rekordman české reprezentace si ve 136. utkání polepšil na 149 bodů za 75 branek a 74 asistencí. V polovině třetí třetiny ale prostřelil Bauera Hollenstein a druhým gólem v utkání vrátil svému týmu dvoubrankový náskok.

V čase 57:26 při power play nabil Forman na pravou stranu kapitánu Langerovi, který ještě vykřesal naději. Navíc po sobotním 100. bodu v reprezentaci dosáhl na další jubileum a v 76. zápase dal 50. gól. Švýcaři ale zpečetili výhru 76 vteřin před koncem, kdy Maurer zamířil do prázdné branky. Bez výhry a bez bodu skončili Češi na EFT naposledy v listopadu 2019 v jiných finských městech Hämeenlinna, Tampere a Vantaa.

„Je to o tom, že když se nám nedaří soupeřovu obranu vykombinovat a dát krásné góly, tak je potřeba to urvat. Nesmíme být zbrklí, ale naopak přímočaří a jít přímo do brány, mít tlak a dát škaredé góly, což se nám ne vždy dařilo,“ podotkl Jendrišák.

„Hodně nám to ukázalo. Pokud se chceme měřit na mistrovství světa s těmi nejlepšími, tak musíme zlepšit spoustu věcí, a to se nebavíme jen o detailech,“ dodal Jendrišák.

Turnaj Euro Floorball Tour mužů v Raumě (Finsko):
Česko - Švýcarsko 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 21. Kreysa (Langer), 37. Jendrišák (Besta), 58. Langer (F. Forman) - 8. Hollenstein (Maurer), 23. Steiner (Lauber), 24. Zaugg (Wyss), 51. Hollenstein (Mendelin), 59. Mauer. Rozhodčí: Broman, Matti (oba Švéd.). Bez vyloučení. Diváci: 358.
Česko - Švýcarsko 4:5 (1:2, 1:3, 2:0).
Konečné pořadí: 1. Finko 3 zápasy/6 bodů (skóre 26:15), 2. Švýcarsko 3/6 (21:15), 3. Česko 3/2 (14:19), 4. Švédsko 3/1 (16:28).