Článek
Několikaměsíční odpočinek nedávno ohlásil Kjaerbye z elitního týmu North. Důvody jsou jasné: zdravotní problémy. Za slovním spojením se ale podle portálu Playzone schovává právě obava ze syndromu vyhoření. Takzvaný „burnout" vede u hráčů ke ztrátě koncentrace a motivace a je důsledkem dlouhodobého pracovního stresu.
Kjaerbye se se svými pocity podělil s fanoušky přes sociální síť. „Během posledních měsíců jsem zažil bolesti břicha, dýchací potíže, křeče a měl jsem problémy s hraním hry. Došel jsem do bodu, kdy jsem si uvědomil, že musím poslouchat své tělo... Nevím, kdy se vrátím, ale vím, že potřebuji pauzu," napsal nedávno na svůj twitterový účet dánský profesionál.
Hey guys. Over the last couple of months I have experienced abdominal pains, breathing problems and chest cramps, in such manner, that I have had problems playing the game I love on highest level.
I have come to a point, where I need to listen to my body,
— Markus Kjærbye (@KjaerbyeCS) May 15, 2020
Dvaatřicetiletý player ale není jediný. Následoval ho další Dán Lukas 'gla1ve' Rossander nebo Švéd olofmeister, bývalý nejlepší hráč světa.
Zobrazit příspěvek na InstagramuThere is nothing to be afraid of, just go do your thing and demolish your opponent 🔥
Syndrom vyhoření mezi esportovými hráči je poměrně častým jevem. Podle amerického serveru CBSN jím esportoví hráči trpí dokonce více než sportovci. Nejlepší playeři světa tráví u obrazovky 12 až 14 hodin denně šest dní v týdnu. K tomu je potřeba přičíst náročné cestování na prestižní turnaje po celém světě.
Není proto ojedinělým jevem, že profesionálové jsou na vrcholu své kariéry někdy kolem 25 let. Několik z nich proto kompetitivní scénu v mladém věku opouští a živí se jako profesionální streameři.