Mistry světa v short tracku bikerů jsou Francouz Koretzky a Britka Richardsová

Mistrem světa v short tracku na šampionátu bikerů v Andoře se stal Francouz Victor Koretzky před Britem Charliem Aldridgem a Alanem Hatherlym z JAR. Závod žen vyhrála Britka Evie Richardsová před Francouzkou Pauline Ferrandovou-Prévotovou a Švédkou Jenny Rissvedsovou. Češka Jitka Čábelická obsadila 17. místo.

Jitka Čábelická (na archivním snímku)

Ve třiadvacítkách slavili zlato Američan Riley Amos a Kanaďanka Isabella Holmgrenová. Jan Zatloukal byl dvanáctý, Simona Spěšná desátá. Junior David Friedel obsadil v závodě olympijské disciplíny cross country sedmé místo. Mistrem světa se stal Dán Albert Philipsen. Mezi juniorkami se z titulu radovala Slovenka Viktoria Chladoňová, Češky neuspěly.

Short track mužů se jel bez české účasti. Koretzky, jenž byl loni v britském Tweed Valley těsně druhý a stříbro má také z letošního olympijského závodu v cross country, vyhrál s náskokem tří sekund. Novozélanďan Samuel Gaze, který usiloval o završení zlatého hattricku, skončil dvanáctý.

Dramatický byl i boj o titul v závodě žen. Hvězdná Francouzka Ferrandová-Prévotová, která se na MS loučí s biky a bude se naplno věnovat silnici, jela stejně jako Gaze o třetí zlato v řadě.

Olympijská šampionka z Paříže v cross country se pokusila ujet soupeřkám, ale zcela setřást je nedokázala. Ve spurtu ji pak těsně předčila Richardsová. Britka zkompletovala v short tracku medailovou sbírku po stříbru z roku 2021 a loňském bronzu. Třetí v cíli Rissvedsová ztratila na vítězku 18 sekund, Čábelická takřka minutu a půl.

Mužskou třiadvacítku ovládli Američané. Ve stejném čase jako vítězný Amos projel cílem také druhý Bjorn Riley. O kousek za nimi vybojoval bronz Tobias Lillelund z Dánska. Zatloukal ztratil na vítěze 49 sekund, na 16. místě projel cílem Jan Sáska.

Mezi ženami do 23 let se na pódiu sešla obě kanadská dvojčata - vedle vítězné Isabelly Holmgrenové si vyjela bronz její sestra Ava. Vklínit se mezi ně dokázala Britka Ella MacLeanová-Howellová. Spěšná ztratila na vítězku 48 sekund.

Osmnáctiletý Friedel zůstal zhruba minutu a čtvrt za pódiovým umístěním. Na vítězného Philipsena sice ztratil přes tři minuty, Dán ale zvítězil zcela suverénně s dvouminutovým náskokem před Španělem Hugem Francem a krajanem Nikolajem Hougsem, jenž vyhrál v květnu evropský šampionát.

Chladoňová ovládla závod juniorek o 36 sekund před Kanaďankou Rafaelle Carrierovou. Třetí byla Slovenka Maruša Šerkeziová. Nejlepší z Češek Amálie Gottwaldová obsadila 23. příčku s takřka šestiminutovou ztrátou na vítězku.