Polská cyklistka Niewiadomá vyhrála Tour de France o čtyři sekundy

Ženskou Tour de France vyhrála o pouhé čtyři sekundy polská cyklistka Katarzyna Niewiadomá a dosáhla životního úspěchu. Loňské vítězce Nizozemce Demi Volleringové nepomohl ani triumf v poslední etapě s cílem v lyžařském středisku Alpe d'Huez.

Polská cyklistka Katarzyna Niewiadomá se raduje z vítězství ženské Tour de France.

Nikola Nosková, jež se na Tour de France Femmes představila jako první česká cyklistka, dokončila závod na 91. příčce s odstupem přes hodinu a půl na vítězku. Dnes nabrala na 108. místě manko 54:13 minuty.

Volleringová přišla o žlutý dres po pádu v páté etapě, v níž nabrala ztrátu. Před závěrečnou osmou etapou zaostávala za Niewiadomou na osmém místě o minutu a 15 sekund. Během 149,9 km Nizozemka jedoucí s krajankou Paulienou Rooijakkersovou manko takřka zlikvidovala, ale v závěru polská cyklistka odstup snížila, takže Volleringové nestačila ani desetisekundová bonifikace za etapové vítězství. Rooijakkersová skončila celkově třetí o 10 sekund za Niewiadomou.

Devětadvacetiletá Polka si připsala jubilejní, 20. vítězství v kariéře. V dubnu prolomila pětileté čekání na úspěch, když vyhrála belgickou klasiku Valonský šíp. V úvodních dvou ročnících obnovené Tour de France Femmes obsadila vždy třetí místo. Tentokrát se probojovala až na vrchol. „Je to skvělé. Měla jsem tam dneska na Glandonu krizi, ale dokázala jsem se vzpamatovat,“ řekla Niewiadomá k těžkým chvílím, které prožívala více než 50 kilometrů před cílem.

Cyklistický závod žen Tour de France - 8. etapa Le Grand-Bornand - Alpe d'Huez (149,9 km):