Článek
Prastaré cesty dlážděné žulovými kostkami jsou nedílnou součástí jednoho z pětice cyklistických Monumentů. Náročné úseky, které jsou kořením 256 km dlouhého závodu, ale vyžadují péči a pořadatelé musí každý rok z kostek odstranit bláto a plevel, který během roku vyplní spáry.
Často přitom pracují na kolenou a musí upravit trať kostku po kostce, jinde ale postačí klasická vyžínací technika. Letos ovšem organizátoři sáhli po skutečné ekoklasice: na kostky v Arenbergském lese, kde se často rozhoduje o osudu celého závodu, poslali čtyřicetihlavé stádo koz, které dláždění na úseku o délce 2300 metrů vyčistilo od trávy raz dva.
♻️ Pour préparer le parcours de #ParisRoubaix, le désherbage de la Trouée d'Arenberg se fait par éco-pâturage.
🐐 Dans le cadre de l'opération "Les Biquettes de l'Espoir", ce sont une 40aine de chèvres et moutons qui s'attèlent à désherber 2 300 mètres de pavés ! pic.twitter.com/Z7RPKTCzfo
— Paris-Roubaix (@parisroubaix) March 15, 2023
Jak upozorňuje server Cyclingnews.com, organizace pro ekologickou pastvu „Les Biquettes de l'Espoir" využila ohrožené druhy původních francouzských koz a ovcí, které se běžně využívají ke spásání invazivních druhů rostlin. A s potěšením konstatuje, že na rozdíl od použití benzínových trimmerů proběhlo letos čištění povrchu bez zbytečného hluku a další zátěže životního prostředí. Kdo vyčistí trať od hromad bobků, které po sobě zvířata zanechala, server nezmiňuje.
Letošní ročník závodu se jede v neděli 9. dubna. O den dříve se teprve potřetí v historii vydají na náročnou trať ženy.