Článek
Celkový vítěz italského Gira z roku 2019 je dlouhodobě nejlepším ekvádorským cyklistou. Do žebříčku mezinárodní cyklistické federace UCI pravidelně vyjíždí nejvíce bodů. Jenže ekvádorský cyklistický svaz (FEC) vytvořil kvalifikační podmínky, v nichž započítává pouze výsledky od ledna do 26. května tohoto roku.
To by nebyl takový problém. „Nikdy jsem nebyl proti vytvoření kritérií pro kvalifikaci. Protokol vytvořený FEC je však zjevně zkreslený a postrádá základní principy spravedlnosti a sportovní rovnosti,“ kritizoval Carapaz ve svém pondělním prohlášení. Zatímco body se totiž počítají od ledna, svaz vydal kvalifikační kritéria až v březnu!
„V tu dobu už byl mezi sportovci bodový rozdíl. Protokol bere v úvahu pouze kritéria, která zvýhodňují mého krajana, a ponechává stranou jakékoli objektivní a spravedlivé úvahy,“ mínil zkušený vrchař.
Problémem totiž je, že zatímco o tři roky mladší Narváez se soustředil na nedávné Giro, kde nasbíral spoustu bodů za vítězství i druhé místo v etapě, Carapaz se připravuje až na červencovou Tour de France, odkud už se však body do olympijské kvalifikace počítat nebudou.
„Protokol měl být rozeslán už po konci olympiády v Tokiu nebo na konci minulé sezony, kdy všichni sportovci mohli začít od nuly bodů a podle toho si naplánovat program sezony. Vytvoření kritérií improvizovaným způsobem a bez prostoru pro manévrování se však zdá být navrženo tak, aby mě udrželo daleko od Paříže a zbavilo prezidenta FEC jakékoli odpovědnosti,“ tvrdil Carapaz.
Poznamenal také, že se svým krajanem nemá žádný osobní spor a do Paříže mu popřál hodně štěstí. O účast na olympiádě se však ještě hodlá porvat. „Je více než zřejmé, že jsem si ten spot zasloužil já. Neříkám to jen proto, že jsem úřadující olympijský vítěz, ale z většiny bodů, které jsme jako země od té doby získali, jsem vybojoval téměř polovinu já. Tím se nechlubím, to říkají výsledky,“ líčil.
O neodkladný zásah nyní požádal ekvádorské ministerstvo sportu s cílem „zavést spravedlivé a transparentní výběrové řízení zcela bez zvýhodňování a diskriminace“. A ministerstvo se skutečně hodlá podivným výběrovým řízením zabývat. Už včera totiž oznámilo zahájení šetření a požádalo cyklistický svaz o odložení konečného rozhodnutí.
Carapazovy šance, že se v Paříži coby úřadující olympijský šampion představí, tak stále ještě žijí.