Článek
„Miluju vyhrávání. Ale někdy prostě musíme i prohrát. Určitě se vydám ze všech sil, ale hlavně se chci bavit," říká Sagan v rozhovoru pro cycylingnews.com.
Na Tour de France vyhrál „jen" osm etap, ale z prvních sta dnů na Tour de France prožil osmdesát v zeleném trikotu pro lídra bodovací soutěže. Prokazuje neuvěřitelně konzistentní formu. Králem bitvy o zelený trikot se stal v letech 2012-2016. A postupně měl 421, 409, 431, 432 a 470 bodů. Když byl minulý rok vyloučen kvůli spornému sražení Marka Cavendishe, pozdější vítěz bodovací soutěže Michael Matthews posbíral 370 bodů.
„Nejsem čistokrevný sprinter, který by měl konkurovat Kittelovi, Cavendishovi a dalším klukům pro spurty. Ale mohu vyhrávat prémie, etapy a sbírat body i odlišnými způsoby. Mohu dojíždět v popředí balíku, v první pětce. Dělám to tak každý rok," vypravuje Sagan.
Organizátoři nejprestižnějšího cyklistického závodu letos změnili systém přidělování bodů v závislosti na charakteristice etapy, kdy klasikářská s kostkovými pasážemi z Paříž-Roubaix má menší porci bodů ve srovnání s tradičními rovinatými. Sagan navíc může těžit z faktu, že ve srovnání s klasickými sprintery pro něj nejsou nedosažitelné body ani v náročnějších etapách či dojezdech, které nejsou zcela spurterské.
I proto se musí soupeři bát. A Sagan si právem dělá zálusk na šestý triumf v bitvě o zelený trikot, čímž by vyrovnal dosavadní rekord Němce Zabela, jenž dominoval v letech 1996-2001.
„Jasně, že chci vyhrát. Měl jsem stejný plán i minulý rok. Ale skončil jsem u televize," vrací se Sagan k incidentu z ročníku 2017. Jeho tehdejší vyloučení označuje cyclingnews.com za jeden z nejkontroverznějších momentů závodu.
„Jestli čekáte, že se budu litovat, je to zbytečné. Tehdy jsem si odpočinul, užil si rodiny na lodi při nejdelší dovolené a do pelotonu se vrátil čerstvější, silnější. Vyhrál jsem jiné závody a stal se potřetí mistrem světa," směje se Sagan.
Během letošní sezóny ovládl klasiky Gent-Vevelgem a hlavně Paříž-Roubaix, kde umlčel největší kritiky, když porazil v přímém souboji Vivianiho, Demara či Dilliera.
Po tréninkovém kempu v Utahu navazujícím na závod Kolem Kalifornie vyhrál bodovací soutěž na závodě Kolem Švýcarska a získal šestý titul šampióna Slovenska. Ve finální fázi přípravy na Tour pak absolvoval vysokohorský kemp v podobě tří dnů tréninku, jednoho dne volna a dvou dnů tréninku před dnem odpočinku. „Tour letos startuje později, tudíž jsem se snažil, aby moje forma nepřišla příliš brzy. Každá sezóna je jiná, vlastně úplně nová. A já vím, že je potřeba být maximálně silný od začátku Tour až do konce července, kdy budeme v Paříži," netají Sagan, že k Tour a snaze vyrovnat Zabela upíná veškerou pozornost.