Polka Newiadomá vystřídala v čele cyklistické Tour Volleringovou

Polská cyklistka Katarzyna Niewiadomá vystřídala po páté etapě ženské Tour de France v průběžném vedení Demi Volleringovou. Nizozemská obhájkyně prvenství se šest kilometrů před cílem zapletla do hromadného pádu a tři etapy před koncem se propadla na deváté místo s více než minutovou ztrátou na čelo pořadí.

Polská cyklistka Katarzyna Niewiadomá je po páté etapě ženské Tour de France v průběžném vedení.

Niewiadomá dnes dojela druhá ve stejném čase jako vítězná Maďarka Blanka Vasová. V průběžném hodnocení má Polka náskok 19 sekund před Američankou Kristen Faulknerovou, o další tři sekundy zpět je Nizozemka Puck Pieterseová. Ta si kvůli pádu pohoršila ze druhé na třetí příčku.

Jediná Češka v pelotonu Nikola Nosková ztratila po více než 150 kilometrech na vítězku téměř pět minut. Průběžně je na 69. místě s téměř čtvrthodinovým mankem. Tour vyvrcholí nedělním proslulým výjezdem do Alpe d'Huez.

Kooij ukončil sérii Belgičanů

Nizozemec Olav Kooij vyhrál hromadný spurt ve čtvrté etapě závodu Kolem Polska a ukončil vítěznou sérii belgických jezdců. Dvaadvacetiletý jezdec stáje Visma-Lease a Bike se na akci WorldTour na polských silnicích dočkal triumfu ve třetím ročníku za sebou a v sezoně zaznamenal šesté dílčí prvenství. V čele pořadí je nadále dvojnásobný vítěz Tour de France Dán Jonas Vingegaard, který se ujal vedení po úterní horské časovce.

Všechny předchozí etapy se staly kořistí Belgičanů, dvakrát triumfoval Thibau Nys a v jízdě proti chronometru byl nejrychlejší Tim Wellens. Dnes byl nejlepším belgickým reprezentantem na čtvrtém místě Jordie Meeus. Vingegaard projel cílem na 39. pozici a celkově stále vede s náskokem 19 sekund před Italem Diegem Ulissim.

Po 195 kilometrech rovinaté etapy mělo v cílovém městě Prudniku stejný čas jako vítěz 134 cyklistů včetně českého reprezentanta Petra Kelemena, který byl klasifikován na 124. místě. V celkovém pořadí mu patří 85. příčka. Závod skončí v neděli.

Cyklistický závod žen Tour de France – 5. etapa Bastogne – Amnéville (152,5 km):