Pogačar zvládl na Giru první horský test a připsal si třetí etapové vítězství

Lídr cyklistického Gira d'Italia Slovinec Tadej Pogačar vyhrál osmou etapu a připsal si třetí dílčí vítězství v závodě. V závěru první horské prověrky letošního ročníku přesvědčivě přespurtoval druhého muže průběžného pořadí Daniela Felipeho Martíneze a díky bonifikacím zvýšil náskok na prvním místě na 2:40 minuty.

Slovinec Tadej Pogačar triumfoval v osmé etapě.

Český vrchař Jan Hirt dokončil 152 km dlouhou etapu na 14. místě. Za vítězem zaostal o 21 sekund a v celkovém pořadí se vrátil do první desítky, z níž po páteční časovce vypadl. Nyní ji uzavírá s odstupem 5:53 minuty.

Pogačar den po triumfu v časovce kontroloval v závěrečném patnáctikilometrovém stoupání na Prati di Tivo s pomocí stájového kolegy Rafala Majky situaci v čelní skupině favoritů. Čtyři kilometry před cílem zlikvidovali únik Valentina Pareta-Peintreho a pečlivě hlídali další nástupy. V posledních zhruba 200 metrech vyrazil dvojnásobný šampion Tour de France za vítězstvím a nedal soupeřům šanci.

V cíli pak přiznal, že tým dnes původně na vítězství ani útočit nechtěl. Stájoví kolegové se ale v průběhu etapy rozhodli změnit plány. „Dneska jsem to vůbec nečekal, ale jako tým jsme jeli výborně. Pod poslední stoupání jsme dojeli s dobrým časovým odstupem a v závěru odvedli super práci. Rafal to skvěle odtáhl a bylo super zase tady na Prati di Tivo vyhrát,“ řekl slovinský favorit.

Druhý český jezdec stáje Soudal-Quick Step Josef Černý nabral na 158. místě manko 39:06 minuty. S časovkářským specialistou dojel na chvostu startovního pole například i dvojnásobný mistr světa Filippo Ganna, jenž byl v páteční časovce druhý, či spurteři Jonathan Milan a Caleb Ewan.

V závodě už nepokračuje Francouz Christophe Laporte. Jednatřicetiletý jezdec stáje Visma-Lease a Bike, jenž měl těžký pád v páté etapě, zkusil ještě v předchozích dvou dnech bojovat, do dnešní etapy už ale nenastoupil.