Článek
Demonstranti z hnutí Derniére Rénovation zablokovali vozovku svými těly a celou scénu zdramatizovali zapálenými dýmovnicemi. Bylo to přitom krátce poté, co se Alberto Bettiol utrhl z pětadvacetičlenné skupinky uprchlíků a vybudoval si půlminutový náskok. Italský jezdec lidskou skrumáží v růžové mlze ještě prokličkoval, záhy jej ale dojel motocykl a závodník týmu Education First musel zastavit stejně jako zbytek startovního pole.
A Bettiol jen nevěřícně kroutil hlavou, čeho se na Staré dámě dočkal.
Tour de France protesters . Have stopped the race #tourdefrance pic.twitter.com/DonfEwXFBI
— DANNY ROTHSCHILD (@DROTHS1322) July 12, 2022
Aktivistická skupina přitom o sobě dala vědět už zkraje června při letošním French Open. Tehdy přerušila protestem semifinálový duel mezi Marinem Čiličem a Casperem Ruudem, během kterého se demonstrantka v tričku s nápisem „Zbývá 1028 dnů" připoutala k síti. Dnes na Tour de France měli protestující trika se stejným nápisem a číslovkou 989. Odpočet se podle všeho váže ke zprávě OSN, která říká, že čas na zpomalení klimatické změny se krátí.

Tadej Pogačar během neplánované zastávky během 10. etapy, kterou narušili demonstranti.
„Raději bych seděla s dědou na pohovce a sledovala s ním Tour, zatímco by vláda dělala svou práci. Realita ale bohužel taková není. Svět, do kterého nás politici posílají, bude světem, v němž žádná Tour de France nebude existovat. Bude to svět, v kterém budeme mít problémy nasytit a ochránit naše rodiny. Čekají nás války a hladomory. Musíme jednat a snažit se zachránit, co ještě zachránit lze," píše hnutí v prohlášení, které k protestu vydalo.
Skandální narušení Tour přitom není žádnou novinkou. Třeba v roce 2018 zastavili 16. etapu protestující farmáři, kteří zatarasili vozovku balíky slámy. Police proti nim dokonce použila slzný plyn, který ale zasáhl i některé jezdce včetně Chrise Frooma či Petera Sagana.