Článek
Cyklisté jsou živeni především díky sponzorům. Výhru ze závodů si navíc rozdělí celý tým. A „nejhůře" je na tom úplný vítěz. Jezdec, který doveze žlutý trikot až do Paříže, sice obdrží prémii půl milionu euro (12 milionů korun), ale je dlouholetou zavedenou tradicí, že odměnu rozdělí mezi celý tým. Ačkoliv se to totiž nemusí na první pohled zdát, cyklistika je týmový sport.
Celkově se na Tour de France rozdělí 2 308 200 euro (55 milionů korun), část prémií si odkrojí i členové realizačního týmu, mechanikové nebo týmoví lékaři a fyzioterapeuti.
Po prvním týdnu letošního ročníku Staré dámy v odměnách vede Alpecin-Deceuninck před týmem Tadeje Pogačara SAE Team Emirates a nizozemskou stájí Jumbo-Visma s držitelem žlutého trikotu Jonasem Vingegaardem.
Tour de France prize money after first week. As ever, NB pro cyclists are salaried so cash prizes are the cherry on top and not the cake. Instead the numbers below can be a proxy for activity/visibility during the race so far... pic.twitter.com/nVMAysD37V
— the Inner Ring (@inrng) July 9, 2023
Až na posledním místě s pouhými 3 600 euro (86 tisíc korun) se krčí slavná belgická stáj Soudal Quick-Step, která dlouhé roky útočí na co největší počet etapových prvenství.
Jenže Vlčí smečka, jak se týmu Patricka Lefevera přezdívá, letos na výrazný výsledek čeká. Elitního sprintera Fabio Jakobsena potkal pád, po němž se trápí. Julian Alaphilippe je sice vidět v únicích, ale k výhře měl zatím daleko.