Článek
V rozhovoru, jehož útržky dopředu zveřejnil italský deník Gazzetta dello Sport, Di Luca prohlásil, že z dvou stovek startujících si 90 procent pomáhá nedovolenými látkami a jen deset nikoli. "Ale těmto deseti procentům o Giro vůbec nejde. Připravují se na další závody a proto nedopují. Je nemožné skončit v první desítce, aniž byste nedopovali," uvedl.
Di Luca byl poprvé potrestán právě po svém triumfu na Giru, tehdy nesměl závodit tři měsíce za kontakty se "zakázaným" lékařem Carlem Santuccionem. O dva roky později měl při Giru pozitivní test na EPO a následoval stop na rok a půl.
Legalizujte doping
Potřetí se Di Luca provinil při namátkové kontrole loni koncem dubna, ale výsledek vyšel najevo právě až během rozjetého Gira. Stáj Vini Fantini-Selle Italia, s níž se dohodl na angažmá krátce před startem slavného podniku, ho ihned po zveřejnění výsledku propustila. Sportovní šéf stáje Luca Scinto tehdy provinilce tvrdě odsoudil a označil ho za blázna, idiota a kreténa, co by se měl nechat vyšetřit, protože je nemocný.
Di Luca si ale nepřipadá nijak provinile a zjevně se ani nechystá za své jednání omlouvat. "Nejlepší věcí by bylo doping legalizovat, aby měl kompletně celý peloton stejné možnosti a podmínky," prohlásil Di Luca, jenž se prý o dopingu poprvé dozvěděl už v době, kdy byl ještě amatérem.
"Byl jsem vždy šampiónem a často jsem vyhrával. Pak, když jsem od amatérů odešel, jezdci, kteří se mnou závodili před měsícem, byli po tom měsíci silnější než já," připomněl Di Luca, podle něhož jsou jezdci o dopingu zvyklí poměrně otevřeně hovořit. Po posledních dopingových skandálech, mezi nimiž vyčnívalo odhalení Lance Armstronga, už se však snaží držet toto téma více v tajnosti.