Článek
Slavný závod se pojede od 9. května do 1. června. Již v prosinci pořadatelé oznámili, že Giro poprvé v historii začne v Albánii. Zahajovací kopcovitá etapa povede z přístavu Drač do Tirany a bude měřit 164 kilometrů. Druhý den bude následovat časovka na 13,7 kilometru v albánské metropoli. V třetí etapě čekají peloton opět kopce, start a cíl 160 kilometrů dlouhé trasy bude ve Vloře. „Grande Partenza“ se uskuteční v zahraničí popatnácté v historii a poprvé od roku 2022, kdy se začínalo v Budapešti.
Mimo Itálii vyjedou cyklisté i ve 14. etapě, která po 40 kilometrech ve Slovinsku skončí ve městě Nova Gorica. Podle agentury AFP tím organizátoři chtějí přilákat k účasti Pogačara, jenž ale možná dá přednost spíše Vueltě, kterou dosud nevyhrál.
V prvních dvou týdnech cyklisty čeká například náročná 9. etapa mezi Gubbiem a Sienou, jež bude obsahovat třicetikilometrový úsek na šotolinových cestách známých z klasiky Strade Bianche. V 11. etapě zase jezdci absolvují stoupání na Alpe San Pelligrino do výšky 1623 metrů.
Nejpůsobivější horské etapy přijdou na řadu tradičně v posledním týdnu, který se odehraje na severu Itálie. Cíle na kopci nabídnou 16. etapa v San Valentinu, 17. etapa v Bormiu, 19. etapa v Champolucu a poté rozhodující předposlední 20. etapa v Sestriere. Během ní cyklisté vyjedou na nejvyšší bod letošního Gira Colle delle Finestre (2178 m).
Po dlouhém transferu absolvují závodníci 1. června závěrečnou etapu na okruzích v Římě, kde bude Giro končit třetí rok po sobě. Celkově jezdci absolvují 3413 km a překonají 52 500 výškových metrů, což je o 10 000 metrů víc než loni.