Článek
Závod odstartuje 17. března. Kulhavý při pěti účastech zvítězil třikrát, a to v letech 2013, 2015 a 2018. „Celkové vítězství se asi úplně opakovat nebude, ale ambice máme samozřejmě vysoké. Určitě bychom chtěli zabojovat o vítězství v některé z etap a desítka v celkovém pořadí by pro nás byl povedený výsledek,“ prozradil Kulhavý.
Zpátky na Cape Epic ho nalákala ryze česká spolupráce v týmu Superior s Filipem Adelem, jenž slavný závod jel třikrát. „Relativně se těším. Naposledy jsem chtěl jet v roce 2020, kdy do toho vlétl covid, odřekli jsme účast dva dny před startem a nakonec se závod stejně zrušil. Znamenalo to pro mě přechod do sportovního důchodu,“ líčil Kulhavý. „Tak jsem rád, že teď se z něj můžu vrátit. Navíc v ryze českém týmu a unikátním českém projektu,“ pokračoval.
Na cyklisty čeká celkem 613 kilometrů s téměř 17 tisíci výškovými metry. „Je to náročných osm dní, kdy musíte být fyzicky, psychicky i technicky připraveni. Je to hrozně nevyzpytatelné, třeba počasím, protože je tam úplně jiné klima než v Evropě,“ upozornil olympijský šampion z Londýna.
Šéf výpravy Jan Jobánek, který Cape Epic také sám absolvoval, veze do Jihoafrické republiky přes 200 kilogramů materiálu. „Je tam všechno na drobné opravy. Nemůžeme vyměnit jenom rám, jinak všechno,“ poznamenal Kulhavý.
Jednotlivé etapy startují už v sedm hodin ráno, jezdci jsou tak na nohou už od pěti. „A tak je potřeba začít s regenerací hned po dojetí do cíle,“ popisoval Adel. „Všechno začíná regeneračním nápojem, sprchou a převléknutím. Zásadní je i protočit nohy, pomůže i masáž, cvičení a vydatná večeře,“ doplnil.