Článek
Nejprestižnější organizací, která zaštituje zápasy ve smíšených bojových uměních je americká UFC. Její turnaje jdou přirovnat k Lize mistrů ve světě fotbalu a tomu také odpovídají finanční podmínky jednotlivých týmů. Jsou nejvyšší, jakých bojovníci v bojových sportech mohou získat.
Zápasy v MMA v posledních letech generují svým provozovatelům stamilionové zisky. Z prodeje televizních práv, z prodeje vstupenek na zápasy a ze sponzorských příjmů. Nebylo tomu tak vždy, zejména v devadesátých letech se v tomto byznysu točily z dnešního pohledu pouze „drobné". Za rok 2019 jde s hodnotou 2,4 miliardy dolarů o osmou nejcennější sportovní značku. Přítrž této vzrůstající tendenci učinila až celosvětová pandemie.
„Z našich statistik víme, že český zápasník v rámci turnaje UFC podstatným způsobem zvyšuje zájem tuzemských diváků. Přenosy bojových večerů už dlouhodobě dosahují stejné sledovanosti jako zápasy fotbalové Premier League a podobný zájem předpokládáme i během květnového zápasu Jiřího Procházky," říká marketingový ředitel Telly Jan Schöppel. Obdobný zvýšený zájem o bojové sporty má i konkurenční O2 TV.
A zájem mají i sázkaři. Na květnový duel Jiřího Procházky s Dominickem Reyesem vsadili tuzemští sázkaři již miliony korun. Většina z nich věří českému bojovníkovi. Na jeho výhru vsadilo přes devadesát procent sázejících.
Miliardový stroj na peníze
V UFC se točí obrovské peníze. Například irský bouřlivák Conor McGregor si bojováním v oktagonu vydělal miliardy. Na lednovém turnaji UFC 257 sice poprvé poznal hořkost technického knokautu, ale finančně si přilepšil o pět milionů dolarů a další desítky milionů získal za výnosy z prodeje vstupenek a za tzv. pay-per-view, tedy zakoupené streamy přenášející galavečer.
View this post on Instagram
Asi nejvíce peněz během jednoho zápasu vyinkasoval McGregor v roce 2017, když se v boxerském duelu utkal s legendárním Floydem Mayweatherem. Tehdy si bývalý šampion UFC přišel na 600 milionů za samotný zápas a na další dvě miliardy korun z výnosu ze vstupenek a placeného streamu.
Uzbecko-český bojovník Machmud Muradov si za svůj lednový start v rámci organizace UFC vydělal zhruba milion korun, další bonus dostal ve stejné výši za svůj výkon, když svého soupeře udolal ve třetím kole technickým knokautem. Celkem tedy dva miliony korun před zdaněním. V rámci této sumy jsou zahrnuty i mediální povinnosti.
V polotěžké váze se první květnový den představí další český borec – Jiří Procházka, bývalý šampion japonské organizace Rizin Fighting Federation. Do ringu v rámci nejprestižnější bojové organizace UFC po zápase odloženém kvůli zranění soupeře –nastoupí Procházka podruhé. Ve svém premiérovém představení v červenci minulého roku ve druhém kole knokautoval švýcarského bojovníka Volkana Oezdemira.
Procházka si zatím za jediný zápas v UFC vydělal 3,5 milionu korun. Základní „startovné" činilo 50 tisíc dolarů, stejnou sumu dostal za výhru a k tomu ještě bonus 50 tisíc dolarů za výkon večera. Suma sumárum 150 tisíc dolarů, tedy zhruba 3,5 milionu korun.
To je hodně peněz, ovšem je třeba vzít v potaz, že tyto peníze je nutné zdanit a zaplatit z něj trenéry a manažery. Navíc, zápasů v elitní organizaci UFC lze „stihnout" dva, maximálně tři ročně. A stejně jako u ostatních sportovců, nepříjemná zranění mohou zápasníky vyřadit na dlouhé měsíce ze hry.
Příprava trvá obvykle dva měsíce. Ovšem například český bojovník Jiří Procházka, kterého čeká prvního května hlavní zápas v rámci galavečera UFC v Las Vegas říká, že trénuje neustále, ale poslední dva týdny před odletem na zápas má nejintenzivnější přípravu. "Od té doby cítím rezonanci zápasu, už na tréninkách makám kvůli výkonu v ten večer. Do té doby to dělám pro své zdokonalení," říká český bojovník polotěžké váhy.