Hlavní obsah

Obří podvod odhalen, nebo body pro Trumpa? Je to muž, tvrdí zpráva o alžírské boxerce

Kontroverze kolem alžírské boxerky Imán Chalífové se prolínala velkou částí olympijských her v Paříži a neutichla ani téměř čtvrt roku po jejich konci. Naopak ji opět rozvířila uniklá údajná lékařská zpráva s jednoznačnými závěry: boxerka je ve skutečnosti mužem a vědělo se to již dávno před hrami. Z kauzy se stalo i téma předvolebního boje v USA.

Foto: Profimedia.cz

Imán Chalífová a její vítězná oslava v Paříži.

Článek

Se zprávou přišel kanadský web Reduxx.com, který bývá označován jako krajně pravicový, a jeho zakladatelka a autorka článku Anna Slatzová se netají kritikou transgenderu. Web se odvolává na zjištění francouzsko-alžírského investigativního reportéra Džafára Ait Aoudii, který se podle něj dostal k utajené lékařské zprávě z června loňského roku.

Ta měla vzniknout ve spolupráci pařížské nemocnice Bicetre a Nemocnice Mohameda Lamina Debaghineho v Alžíru. Podle ní má Chalífová deficit 5-alfa reduktázy, který postihuje muže, u nichž se vyvinou varlata, ale nedostatek dihydrotestosteronu vede k narušenému vývoji zevních pohlavních orgánů.

Zpráva odkazuje na magnetickou rezonanci a endokrinology, kteří u olympijské vítězky v kategorii do 66 kg odhalili mužské chromozomy XY, mikropenis a absentující dělohu. Muži s touto poruchou sexuálního vývoje bez patřičných informací a vyšetření pak skutečně do dospělosti mohou žít v domnění, že jsou ženami.

Ostatně podobný příklad pamatuje i československý sport v podobě Zdeňky Koubkové, která ve 30. letech zaběhla světový rekord, než bylo zjištěno, že je biologickým mužem.

Zpráva zmiňující navíc možnost, že rodiče Chalífové byli pokrevní příbuzní, doporučuje, aby podstoupila chirurgickou korekci a hormonální terapii, která by jí pomohla fyzicky se sladit s vnímanou genderovou identitou, a dodává, že by byla nutná psychologická podpora, protože výsledky měly „velmi významný neuropsychiatrický dopad“.

Chalífová byla stejně jako Lin Jü-tching z Tchaj-wanu diskvalifikována z loňského mistrovství světa v boxu, protože podle mezinárodní federace IBA nesplnily pravidla zakazující start sportovkyním s mužskými XY chromozomy.

Boxerský turnaj v Paříži ale řídil Mezinárodní olympijský výbor, který podobné testy neprovádí, za boxerky se postavil, a ty pak všechny soupeřky porazily.

Účast obou boxerek kritizovali třeba miliardář Elon Musk, spisovatelka J. K. Rowlingová či bývalý americký prezident a současný prezidentský kandidát Donald Trump, který příklad Chalífové zmiňoval v debatách o ochraně ženského sportu. „Jsem žena jako každá jiná žena. Narodila jsem se jako žena, žiju jako žena,“ opakovaně reagovala 25letá šampionka.

Doma v Alžírsku byla oslavována jako hrdinka, ale musela čelit vlně nenávistných ohlasů zejména na sociálních sítích. Podala žalobu za kyberšikanu, v níž se objevila jména i zmiňovaných tří osobností, Trumpa pak požádala, aby se do sportu nemíchal. Nedobrovolně se ale stala i předmětem vrcholící kampaně před prezidentskými volbami v USA.

Trump její příklad opakovaně zmiňoval na mítincích a zařadil ji i do předvolebního videa ve zprávě o tom, jak se podle něj Američané „před čtyřmi lety vydali špatným směrem, ztratili svůj smysl a sílu“, ale rázem spot z vnitropolitických témat přepnul na obrázek slavící Chalífové jako příklad toho, jak „muži můžou bít ženy, aby získali medaile“.

Těsně před otevřením volebních místností se pak médii v zámoří začala šířit zpráva, která by mu v otázce pohlaví Chalífové dávala za pravdu.

Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články