Článek
Zmíněná komise, jež kontrolování zavedla v roce 2017, sleduje hmotnostní vývoj u bojovníků mezi oficiálním vážením den před turnajem a těsně před zápasy. A nutno dodat, že letošní první číslovaná akce slavné UFC nabídla značné skoky. Hned patnáctka bojovníků uplynulého galavečeru v Los Angeles překonala 10procentní narůst hmotnosti, díky čemuž jim komise může doporučit přesunutí se do jiné váhové kategorie. Šest bijců dokonce překonalo i 15procentní hranici.
Chcete jmenovitě? Například Brazilec Renato Moicano, jenž na poslední chvíli naskočil za zraněného Arménce Armana Carujkana a v bitvě o titul lehké váhy (70 kg) vyzval šampiona Islama Machačeva, během 24 hodin přibral více než dvanáct kilogramů (navážil 70,3 kila - v zápase 82,4). Příliš pozadu nezůstal ani druhý zmíněný, jenž měl v době boje 80,7 kila.
The California State Athletic Commission have released the fight night weights for UFC 311.
— Aaron Bronsteter (@aaronbronsteter) January 21, 2025
Some notables:
Talbott 135.5 -> 158.2 / Barcelos 135.5 -> 158.2
de Ridder 184.5 -> 212.0
Merab 134.0 -> 156.8 / Umar 135.0 -> 156.8
Islam 154.5 -> 178.0 / Moicano 155.0 -> 181.8 pic.twitter.com/IOVMOKyHEX
Největší nepoměr však nastal v bitvě ve střední váze (84 kg), kde se pořádně činil Nizozemec Reinier de Ridder, jenž do zápasu nastupoval s 96,2 kila, což by za normálních okolností stačilo pro duel v těžké váze. Nutno dodat, že jeho tělesné proporce v době souboje proti Kevinu Hollandovi skutečně byly terčem všelijakých diskuzí. Váhovou výhodu nakonec hravě uplatnil na zemi, kde rozhodl za tři a půl minuty.
Změny, byť o něco menší, se týkaly také česko-amerického souboje mezi Jiřím Procházkou a Jamahalem Hillem. Zatímco český hrdina, jenž střet ukončil těsně před jeho koncem, během duelu vážil 94,4 kila (přírůstek 2 procenta), to poražený Hill měl výraznou váhovou převahu – 100,6 kg (8 procent). Ani jeden z bojovníků by se však za normálních okolností nevešel do limitu pro polotěžkou váhu (93 kilogramů).
Zástupce pérové váhy Arnold Allen rychle zareagoval na platformě X, kde nabídl vysvětlení, proč bojovníci rapidně přibírají v tak krátkém čase od oficiálního vážení. „V Kalifornii jsem nikdy nebojoval, takže si nejsem jistý, jestli se musíš svléknout, nebo ne, ale vždycky jsem se vážil s botami a v teplákové soupravě, což může být zavádějící. Někdo jiný se třeba svlékne jen do spodního prádla,“ povídá.
Jiri Prochazka essentially fought at his walk around weight vs. Jamahal Hill at #UFC311 🫡
— MMA Junkie (@MMAJunkie) January 22, 2025
Full fight night gains: https://t.co/wJ9Kk44zZy pic.twitter.com/CE1OIweaUk
„Skvělý postřeh od Arnolda,“ začal s vysvětlováním Aaron Bronsteter, uznávaný reportér. „Bylo mi řečeno, že bojovníci během předzápasového vážení jsou buď ve svém klasickém oblečení, nebo v zápasové soupravě bez bot. Váží se krátce po příjezdu na místo konání,“ doplnil.
Podle Arnolda mohou hrát i roli rozdílné bojové rukavice. „Říká se, že někdo bojuje v 8 nebo 10uncových rukavicích, ale v době příchodu do arény je nemají na sobě. Očekávám, že si nejprve udělají kontrolní váhu a pak se teprve půjdou rozehřát,“ uvažuje.
A byť fanoušci volají po úpravě pravidel při postupu vážení, neboť aktéři turnajů prakticky nastupují v jiných váhových kategoriích, než v jakých byl zápas vypsán, přesto se žádná změna jen tak konat nebude. Zainteresovaní lidé dále ukazují i na mnohdy utrápené výrazy ve tvářích bojovníků během vážení či jejich takřka fatální fyzický stav na hraně kolapsu. Organizacím „osvědčený“ proces ale nerozmluvíte.