Hlavní obsah

Oktagonem hýbe skandál. Dva bojovníci mizí z turnaje, organizace se hájí

Nečekané dopingové skandály hýbou Oktagonem jen pár hodin před jeho letošním prvním galavečerem, k němuž dojde již v sobotu 1. února v německém Düsseldorfu. Urychleně se z turnaje musela stáhnout francouzská dvojice Damien Lapilus a Anthony Salamone, jejichž dopingové tresty z předchozích působišť jsou nadále v platnosti. Organizace se však hájí tím, že o jejich prohřešcích neměla tušení.

Vlado Lengál nenavážil. Další Češi Peňáz a Kohout boj s kilogramy v Düsseldorfu zvládliVideo: OKTAGON MMA

Článek

Düsseldorf (od našeho zpravodaje) - Právě Salamone a Lapilus jsou spojeni s dopingovými kauzami z uplynulých měsíců, na což nyní doplatili krátce před svými zápasy. Prvně zmíněný už v Oktagonu působit nebude a byl vyřazen i z milionového projektu s názvem Tipsport Gamechanger, kde měl utvořit hlavní zápas turnaje proti šampionovi střední váhy Kerimu Engizekovi. Mimo hru je také krajan Lapilus, jenž se měl poměřit s Němcem Lom-Ali Eskievem.

„Podle zpráv od AFLD, IMMAF a GEMMF, o kterých jsme dosud nevěděli a které nám bojovníci nesdělili, jsou tito bojovníci neschopni nastoupit kvůli předchozímu dopingovému nálezu a následnému trestu podle článku 10.14 a 15.1.1.2 WADA. Přestože IMMAF (světový svaz) k této situaci nevydala žádné doporučení, rozhodli jsme se tento trest respektovat,“ uvádí Oktagon v oznámení na sociálních sítích.

Situace se řešila na poslední chvíli. „V pondělí přišla zpráva o tom, že Francouzi posílají dopis jak nám, tak klukům (Salamone a Lapilus), že nemohou na turnaji startovat. Prý nemohou nastoupit v jiné organizaci a pobírat za to peníze. Údajně by se vystavovali soudu. Zajímavé je, že IMMAF coby největší autorita nás o tom pouze informuje a nikoli doporučuje, že jejich zápasy máme zrušit,“ povídá Ondřej Novotný, spoluzakladatel Oktagonu.

Zákaz užití dopingu sice je zanesen ve smlouvách, pravidelné testování bojovníků Oktagonu ale neprobíhá. Zmíněné tresty pro výše jmenované hříšníky tak spadají právě pod francouzskou gesci, což se nyní vztahovalo i na domácí organizaci. „Kdybychom chtěli, tak zápasy můžeme udělat a normálně by proběhly. Odpískali by to rozhodčí a nic by se nestalo. Člověk si tu ale hraje se jménem organizace. Dokonce ani IMMAF nevydal žádné doporučení,“ pokračuje český promotér.

Nabízelo se však i jiné řešení. „Udělali jsme to, co říkáme celou dobu. Mohli za námi přijet, otestovat lidi, a pokud by byli pozitivní, tak je potrestají a my to budeme respektovat. U Salamona jsme ani nevěděli, že nějaký trest má. Nikdo nás o ničem takovém neinformoval. Není to ani jednoduché dohledat v nějakém listu WADA, kde by bylo řečeno, jaký zápasník je na seznamu těchto hříšníků,“ kroutí hlavou Novotný.

Ve Francii se na doping hledí značně přísněji. „Donedávna tam bylo MMA zakázané. První turnaje se tam uspořádaly dva tři roky zpátky a zřídily se tu velmi přísné dopingové kontroly. Jsou tu i nejpřísnější dopingové tresty, které nemají obdoby. Už při prvním provinění dostaneš trest na tři roky. Pro sportovce je to likvidační. Většinou se totiž dává rok,“ srovnává šéf domácího giganta podmínky a zmiňuje i jméno šampiona Oktagonu v polotěžké váze Willa Fleuryho, jenž v zámoří vyfasoval kvůli stopám anabolických steroidů v těle právě roční stopku.

Lapilus (dle francouzských médií nemůže ve Francii zápasit až do roku 2026) po dopingovém excesu dokonce v Oktagonu už působil. Loni v listopadu v Bratislavě jednoznačně porazil Františka Fodora. „Předtím mu sice otočili výsledky na prohry, ale my jsme od něj dostali papír, že může startovat v zahraničí. V Bratislavě to nebyl žádný problém,“ nechápe Novotný.

Oktagon tak na poslední chvíli před sobotním galavečerem musel hasit nečekané zemětřesení. Znovu krátce před turnajem přišel o lákadla pro diváky.