Článek
Právě nedostupnost dopingových kontrol na evropské scéně budí rozruch. Oktagon před uplynulým turnajem v Düsseldorfu musel narychlo zrušit zápasy dvěma francouzským bojovníkům, jejichž stopky po nálezech zakázaných látek v těle z předchozích působišť byly stále v platnosti. A právě to byl jeden z mnoha dalších impulzů, proč testovací program, který je už pěknou řádku let spjat například i s prestižní organizací UFC, konečně spustit.
„Není to jednoduchý proces, zvlášť když se jedná o mezinárodní organizaci. Musíte mít vybudovaný obrovský systém. Ale směřujeme k tomu, vždycky jsme se o to snažili. Jen je to něco, co zatím nebylo možné i kvůli financím. Pracujeme na tom a snažíme se uzavřít dohodu,“ povídá Novotný. „Chtěli bychom spolupráci s nějakou českou firmou. Jednak kvůli tomu, že je to nejlevnější, ale také nejpružnější. Pružnost v Německu je totiž zakázané slovo.“
Two French fighters, Anthony Salamone and Damien Lapilus, have been suspended for doping at Oktagon MMA #Oktagon66
— RumorRumble (@RumorRumble) January 31, 2025
Main and Co-Main ❌
The event took place on February 1 in Düsseldorf 🇩🇪
Organizace si tak sáhne hluboko do kapes. „Jak drahé to bude, ještě zjišťujeme. Problém je ten, že nechceš platit světovou agenturu. Musí se platit licencovaná laboratoř a ta musí mít svůj systém,“ přibližuje Novotný a uvádí možná úskalí. „Dneska se už cítím na to, že jsme za hranicí toho, že bychom si měli říct: Je na nic, když někoho chytíme a za čtrnáct dnů bude bojovat někde jinde, protože to nikdo jiný nebude respektovat. Je to nepříjemné. Pokud to ohlásíme, tak pár lidí může odejít a říct: Půjdeme třeba do KSW,“ zmiňuje.
Mnozí proto volají po kooperaci předních evropských organizací. Pokud by byla zápasníkovi napařena stopka (finanční či zápasová), rázem by se mohla vztahovat i na konkurenci. Tento scénář je však nepravděpodobný. „Nikdo se s námi nedomluví, všichni na to budou kašlat. Rusové kašlou úplně na všechno, to samé v Evropě. Je to konkurenční boj.“
Je tu další problém. Musí se pečlivě vybrat spektrum látek, které se budou testovat. „Každé další spektrum zvedá náročnost testu. Navíc se tu bavíme o moči, ne o krvi. Nabízí se tu pak, kolik lidí testovat, koho, zda třeba jenom tituláky či všechny zápasy. Někde se ale začít musí. Je potřeba najít cestu, u které si budu jistý, že bude něco přinášet. Pak přidávat podle dalších možností,“ objasňuje Novotný.
„To, co bych chtěl nejvíc, a o čem se v MMA nejvíc baví, jsou nakopávače před zápasem. Podle mě to zápasníky nejvíc ohrožuje. Všichni totiž znají pořekadla z ulice, že když vyhazovač trefí někoho na „perníku“, tak je proti němu zombie. Bojovníkovi to ubližuje a teoreticky je to největší problém toho sportu. Byť tu není žádná statistika, tak bych určitě chtěl začít širším spektrem látek, které mohou ovlivnit aktuální výkon,“ přibližuje.
Mohlo by se tak zamezit domněnkám a spekulacím o čistotě sportu. „Spousta lidí to dokáže poznat, tělo vypadá jinak. I u nás jsou fighteři, kteří si pomáhají jinými látkami, jako jsou efedriny, aby je to nakoplo do zápasů, či něčím, díky čemuž se jim bude lépe shazovat nebo zlepšovat kondice. Uživit takhle velké svaly bývá extrémně těžké a lidi to řeší střelením si čehosi do těla,“ vypráví David Dvořák, bývalý bijec UFC.
Například Attila Végh, jeden z nejlepších slovenských bojovníků, tvrdil, že až devadesát procent zápasníků v Oktagonu by dopingovými testy neprošlo. „S tím naprosto souhlasím, není tady o čem,“ přikyvuje Dvořák.
Vše se zdá být na dobré cestě. Pokud Oktagon naváže spolupráci s některou z firem, může se stát průkopníkem dopingových kontrol v Evropě. „Pokud se na tom dohodneme, tak to oznámíme v polovině letošního roku a všem fighterům dáme půl roku možnost, aby se na to připravili. Od roku 2026 bychom začali s testováním. Ale nechci nic slibovat,“ uzavírá šéf Oktagonu.