Článek
Hosejní se měl při konfliktu skupinky lidí v roce 2015 dopustit zabití jiného mladíka a podle íránského práva a přání rodiny oběti dle pravidla „Oko za oko, zub za zub" má skončit na šibenici, píší zahraniční média.
Čeká ho tak s největší pravděpodobností stejný osud jako 27letého někdejšího reprezentanta Afkariho, jenž podle íránského soudu v roce 2018 zabil důstojníka bezpečnostních sil na protivládní demonstraci v městě Šíráz. Ačkoli Afkariho rodina tvrdila, že byl ve vězení k přiznání donucen mučením a proti hrdelnímu trestu protestovali Mezinárodní olympijský výbor (MOV), organizace pro lidská práva, řada světových sportovců i americký prezident Donald Trump, rozsudek byl 12. září loňského roku vykonán.
We call on international community to save a wrestling athlete in #Iran ,29 years old Mehdi Ali Hosseini.
He is in imminent danger of hanging by the brutal regime of Iran..#مهدی_علی_حسینی https://t.co/2wg9VEgQKK pic.twitter.com/w1nsixlRV0
— Nasim Behrouz💎👑نسیم بهروز (@Nasim_zephyr) January 10, 2021
Vedle Afkariho byli za účast na demonstraci odsouzeni k dlouhým trestům žaláře jeho dva bratři: jeden na 54 a druhý na 27 let vězení.
I v Hosejního případu se zvedla vlna odporu, za omilostnění a záchranu života mladého sportovce apelovali na rodinu oběti například i olympijský šampion z Londýna Hamíd Reihanpúr, mistr světa Saíd Abdoli či bronzový olympijský medailista z Ria Mohamed Taleí. MOV i Mezinárodní zápasnická federace zase žádají o sankce vůči Íránskému olympijskému výboru.