Článek
„Organizace IBA, se kterou už nemám nic společného a kterou už MOV neuznává, znovu vznesla nepodložená obvinění, která jsou lživá a urážlivá. Chtějí je použít k prosazení svých zájmů. Tahle záležitost se netýká jen mne, ale v širším smyslu i pravidel fair play a spravedlivého procesu ve sportu,“ uvedla v prohlášení Chalífová, která v Paříži ovládla kategorii do 66 kg.
Podle IBA, v jejímž čele stojí kontroverzní Rus Umar Kremljov, může start obou boxerek v Paříži kvůli pochybnostem o jejich pohlaví sloužit jako důvod pro trestní stíhání ve Švýcarsku, USA i Francii. Odvolává se přitom mimo jiné na nedávné nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje sportovkyním, jež prošly změnou pohlaví, závodit v ženských soutěžích.
Podle MOV se nicméně nové nařízení Chalífové ani Lin Jü-tching netýká, neboť obě se narodily jako ženy, vyrostly jako ženy a po celou kariéru soutěžily pouze v ženských kategoriích.
„Po dva roky jsem šla příkladem, zatímco moje jméno a pověst byly zneužívány k podpoře osobních a politických zájmů prostřednictvím šíření nepodložených lží a dezinformací. Už dál nebudu mlčet,“ uvedla Chalífová, kterou IBA předloni diskvalifikovala v průběhu mistrovství světa na základě blíže nespecifikovaných testů. Podle regulí olympijského výboru, který převzal organizaci turnaje v Paříži, ale ve francouzské metropoli startovat směla.
Kauza je dalším vyostřením dlouholetého sporu mezi oběma subjekty. MOV už v roce 2019 IBA kvůli vážným nedostatkům v oblastech řízení, financí, rozhodování zápasů a etiky předběžně suspendoval a předloni ji z olympijského hnutí vyloučil. V programu OH 2028 v Los Angeles box zatím nefiguruje.