Článek
Svoji roli hrají i kratší dny, kdy se dříve stmívá a tělu se nechce večer jít běhat. Pro ty, kteří ale chtějí, je nutné najít kompromis, který je vytáhne. Možností, které vás mohou přesvědčit, je více, stačí si vybrat.
1. Běhejte s přáteli
Pokud se domluvíte na trénink s někým dalším, bude se vám obtížněji říkat NE, vymlouvat se. Naplánovaný běh je velkou motivací, nejde jen o vás, lépe tak překonáte chladné ráno i večer. Navíc běhání ve více lidech rychleji uteče, k tomu je také pestřejší.
2. Najděte si běžecký klub
Pokud máte rádi společnost a cítíte se být běžcem, vyhledejte nejbližší běžecký klub, který vám dodá řád do vašich tréninků. Zažijete kolektivní výběhy, poznáte nové lidi, dostanete se k dalším radám, zkušenostem ostatních, ze kterých můžete následně čerpat.
3. Registrujte se na závody
Možná už máte doma startovné na letní půlmaratón, ale co takhle závod už v březnu. Pokud budete mít cíl takto blízko, snadněji se přemluvíte na trénink, nebudete chtít být za pár týdnů mimo formu. Závodní vibrace a sportovní čest vám to nedovolí.
4. Využijte vánočních dárků
Kdo nedostal na Vánoce měkký dárek? Vyndejte ze skříně ponožky, čepici, čelenku, rukavice, sportovní bundu a vyběhněte ven. Pokud jste dostali dárek v podobě nejnovějších moderních technologií, tak sportovní hodinky fungují i v zimě, nemusíte čekat na jaro. Můžete si za pár měsíců zkontrolovat, jak se vám běhalo v zimě a v létě. Určitě uvidíte progres. A pokud máte i čelovku, tak ta jde přece také využít pro běhání.
5. Utečte rutině
Běháte celý rok, chcete si dát pauzu, přesto nepřestat sportovat? Nemusíte mít vypálený kotel motivace několik měsíců. Stačí tak málo. Uberte běhání, přidejte kolo, jógu, cvičení, plavání, posilovnu. Vaše tělo bude na sezónu lépe připraveno a vy snížíte šanci na zranění.
6. Zapomeňte na sníh
Někdo sníh a zimu nemusí, někde jsou sněhu kupy, běhat se nedá venku. Tak to zkuste uvnitř. Běžecký pás vám tento problém vyřeší vcelku rychle a kvalitně. I pod střechou a při pokojové teplotě můžete naběhat potřebné kilometry. Pokud nemáte možnost pásu, vymyslete si doma kruhový trénink, který vám udrží a zpestří přípravu - kliky, dřepy, schody, švihadlo, shyby. A pokud si přece jen toužíte užít sněhu, zkuste běžky, s nimi také poběžíte.
7. Odpočinek a relax
Nepřestávejte běhat, vložte do tréninku odměnu. Udržujte tělo v provozní teplotě, ale také mu dopřejte odpočinek, je přece mimosezónní čas. Načerpejte energii, bude se vám potom i více chtít po pár týdnech běhat. Masáž, bazén, sauna svaly uvolní a pomohou rychleji od bolístek. Tuto změnu přivítá i hlava.