Článek
Kariéra Šobuchovové ještě před nedávnem vypadala jako z pohádky. Vypracovala se mezi nejlepší maratónkyně světa a po Chicagu v roce 2011 zaujala druhé místo světových tabulek. Maratón na světě uměla rychleji jen Britka Paula Radcliffeová. Ostrouhaly i všechny Keňanky a Etiopanky. Chicagský maratón Ruska dokonce vyhrála třikrát po sobě, což se ještě nikomu nepovedlo. Její osobní rekord na maratónské distanci byl 2:18:20.
Londýnský nejvyšší soud potvrdil, že Lilija Šobuchovová musí vrátit prize money a příspěvky za účast na dvou ročnících Londýnského maratónu. Mělo by jít o částku 377 961 liber, tedy asi o 12,2 miliónu korun. Rusce se podvody evidentně příliš nevyplácejí. Vedení ruské atletiky prý za zamlčení pozitivního dopingového nálezu musela jednou zaplatit 550 000 dolarů (13,5 miliónů korun).
Šobuchovová přišla o všechny své tituly od roku 2013. Nesrovnalosti v jejím biologickém pase se ale objevují minimálně od roku 2009. A atletka je dnes pro mnohé opět na špici ‒ tentokráte jako hlavní představitelka ruského dopingu v atletice.
Zatím není jasné, jak se spor s jedním z největších a nejznámějších maratónů světa a Ruskou vyvine. Právo je ovšem zcela na straně organizátorů. Všechny závody ze série World Marathon Majors (šest největších maratónů světa, někdy také „Velká šestka" či „Big Six") mají v pravidlech jasně zakotveno, že prokazatelně dopující běžec musí odměny vrátit. WMM vyhlásila navíc pro Rusku doživotní distanc. V Londýně, Chicagu a dalších už si tak Šobuchovová nikdy nezaběhá.
Výkonný ředitel maratónu v Londýně chce mít ze svého závodu podnik bez jakýchkoli podvodníků. V tom je Nick Bitel neoblomný. Vrácené peníze ruské atletky má v úmyslu rozdělit mezi závodníky, kteří byli jejím podvodem nejvíce postiženi.