Článek
Devětadvacetiletý Keňan už pár let běhá, to je jasné. Do světového dění ve svém oboru už také zanesl určitou stopu. Kdyby ale někdo z komentátorů půlmaratonu ve Valencii tvrdil, že ho zná, pravděpodobně by lhal.
První maratonský zářez má Afričan ze závodu v hlavním městě Maroka Rabatu z dubna 2015, kde s časem 2:11:36 (s tímto časem by dnes zaostával za top25 o sedm minut ‒ pozn. red.) obsadil třetí místo. Ve stejném roce vyhrál maraton v nigerijském Lagosu a půlmaraton v Madridu s nepříliš impresivními časy 2:16:21 a 1:01:52. Jeho trenér a agent ale věděli, že má na víc a jeho čas ještě přijde. Nemýlili se.
🏆 ¡RÉCORD DEL MUNDO!@VCRunning celebra el #WorldRecord con la victoria de
Abraham Kiptum #MedioMaratonVLC#ValenciaEsMedioMaraton pic.twitter.com/2ffbzNHYBz
— MedioMaratónValencia (@MedioMaratonVLC) 28. října 2018
V roce 2016 zaběhl Kiptum v Kodani svůj osobní rekord na půlmaratonu 59:36. V roce 2017 opět vyhrál Lagos Marathon s časem 2:15:23 a v Amsterdamu si vylepšil svůj osobák na maratonu časem 2:05:26. Letos zvítězil v maratonu v jihokorejském Daegu s časem 2:06:29 a chtěl se zúčastnit rovněž velmi prestižního maratonu v Chicagu. Američané jej odmítli.
PÁR ZAJÍMAVOSTÍ |
---|
• Valencie je ve světových tabulkách top10 hned třikrát v kategorii mužů a jednou v kategorii žen. V obou případech na prvním místě, u mužů dále ještě na třetím a osmém. |
• Keňsko-španělský světový rekord byl zaběhnut v botách Nike Zoom VaporFly 4%. |
• Ženský světový rekord pochází ze stejné trati. Nastavila jej loňská vítězka Keňanka Joyciline Jepkosgei. |
• Letošní závod byl jedinečný i tím, že jej hned tři muži zaběhli pod 59 minut. To se v jediném závodě za celou historii půlmaratonu stalo pouze třikrát. Zároveň hned deset mužů zaběhlo pod 60 minut. To se ještě nikdy nestalo. |
Teď se radují Španělé, že Kiptum zviditelnil jejich město na prvním místě světových tabulek. A ještě jeden plán na letošek nadějný vytrvalec má ‒ maraton v Abú Zabí. Ten patří mezi nejštědřeji dotované závody. Vítěz maratonu si automaticky odnáší 100 000 dolarů, druhý a třetí 25 000 a 15 000 dolarů (asi 2 300 000, 570 000, 340 000 korun).
Zatímco u běžců z Evropy či Ameriky je možné dohledat sportovní historii od prvních začátků, v zemích východní Afriky tomu tak není. Kiptum pochází z chudé keňské rodiny a k atletice se dostal až v poměrně pozdním věku. Měl štěstí, někdo si všiml jeho nevšedního talentu a Keňa je jedna z mála zemí, kde můžete objevit budoucího mistra světa, jak bez bot běží v prachu podél cesty. Kiptumův případ ale ukazuje ještě na jednu věc: V Africe je mnohem více vynikajících běžců, jen se většinou nikdy nedostanou do startovního pole významného závodu, kde by na sebe upoutali pozornost, protože jejich výsledky „nejsou dobré" nebo prostě „neexistují".