Článek
Jak poznáte, že je ta opravdová deprese v naší společnosti na vzestupu? Třeba podle rostoucích zisků společností produkujících antidepresiva, relaxačních salonů a guruů Járů. Řítíme se stále větší rychlostí ‒ a nikdo neví kam. Zhruba takové podhoubí má skutečnost, že například ve Velké Británii se rozhodne k sebevraždě 100 mužů pod 50 let každý týden (!) Sebevražda je tak největším zabijákem této demografické skupiny.
Co s tím?
Existuje jeden velmi jednoduchý, laciný a pekelně účinný prostředek ‒ s depresí prostě vyběhnout. Je známá věc, že běh je asi nejjednodušší způsob, jak si obstarat opioidní polypeptidy, no prostě drogy. Třeba takový endorfin snižuje bolest, dodává euforické pocity štěstí a radosti. A když se budeme hýbat, začneme podporovat tvorbu všech těch serotoninů a noradrenalinů, jejichž nedostatek se odráží právě v depresivních stavech.
Pět důvodů, proč běhat: |
---|
1) Běh zaplní naši hlavu těmi správnými chemikáliemi, ochrání nás před depresí. |
2) Běh nám pomůže dosahovat snadněji cílů i v jiných oblastech. |
3) Běh nás ochrání před kardiovaskulárními chorobami i před tím škodolibým Němcem, co nám doma schovává věci (Alzheimer). |
4) Běh spustí tvorbu nových neuronů, nezblbneme tak rychle. |
5) Běh nám dá nové přátele. Minimálně do té doby, než zjistí, jací doopravdy jsme. |
Běh s naší hlavou dělá úžasné věci. Nejen, že ji řádně pročistí a nastartuje ty krásné a slastné procesy, může dokonce vést k neurogenezi, to jest k tvorbě nových neuronů v hipokampu (ta část naší myslivny, která je zodpovědná za krátkodobou paměť a prostorovou orientaci). Shrnuto a podtrženo nám běh pomáhá vyrovnávat chemickou nerovnováhu nervové soustavy a tím úspěšně zahánět depresi. A navíc zlepší paměť a soustředění. Dokonce se ukazuje, že v boji s depresemi může být pravidelný pohyb stejně účinný jako medikace, ne-li dokonce účinnější.
Buduj běh, posílíš mír!
Pravidelný běh pomáhá měnit zlozvyky, dodává ten pocit, že mohu něčeho dosáhnout, zdravou sebedůvěru. Je to vlastně takové cvičení v sebeovládání. Ne nadarmo vycházejí průzkumy napříč společností poměrně jednoznačně: Běžci patří v povolání k těm úspěšnějším a preciznějším.
Často se můžeme setkat s pojmem „runner's high", tedy „běžeckým opojením". Dokonce i v odbornějších publikacích se v souvislosti s endorfiny uvádí nejčastěji běh. Čím to? Co to asi znamená? Slyšel už někdy někdo z vás třeba o „opojení hráče kriketu"? Nebo „vrcholu hráčky curlingu"? Popřemýšlejte o tom. A až to vymyslíte, sejdeme se někde na běžecké trati!
A proč běháte vy? Podělte se s ostatními a napište nám svých pět důvodů na behani(zavinutec)sport(punkt)cz!