Článek
Není úplně náhoda, že ve světě koloběžek kralují běžci. A není úplně náhoda, že dobří koloběžkáři jsou zároveň i dobrými běžci. Do světa koloběhu nás zavede osoba pravděpodobně celosvětově nejpovolanější ‒ Michal Kulka, náš trojnásobný mistr světa v koloběhu. Vyhrál dlouhý závod, vyhrál 10 000 metrů, vyhrál i sprint na 400 metrů, kde dokonce nastavil nový světový rekord. O koloběhu rozhodně něco ví. A rozhodně si to nenechá pro sebe.
VÝHODY KOLOBĚHU:• zatěžuje rovnoměrně celé tělo (při pravidelném střídání nohou), nevynechává žádnou důležitou partii• šetrný k páteři, kloubům a vazům, takže je vhodný k regeneraci či rekonvalescenci po úrazu• při správném provedení zlepšuje běžeckou techniku• zatěžuje více svalových skupin, posiluje i ty, které běžci neprávem opomíjejí (třeba zadní stehna)
Michal Kulka byl rovněž členem týmu, který v roce 2013 na koloběžkách úspěšně absolvoval stý ročník Tour de France. V květnu 2017 se šest koloběžkářů chystá na start cyklistického Giro d´Italia, o němž mnozí tvrdí, že je nejtěžším cyklistickým etapovým závodem světa. Každou etapu pojedou podobně jako při Tour de France v celé délce pouhý jeden den před cyklistickým pelotonem. |
S Michalem jsem absolvoval zasvěcovací trénink, na koloběžce ujel půlmaratón i 30 kilometrů. A řeknu vám, je to krása! A dřina. Minimálně zpočátku a při dodržování správné techniky odrazu, výměny nohou a podobně ucítíte po ujetí dvaceti kilometrů snad každý sval. A to je dobře. Co bolí, to sílí! Podle intenzity bolesti pak můžete usuzovat i na to, které svalové skupiny na vašem těle by si zasloužily trochu větší pozornost. Takže trénujte, běhejte, ale hlavně: Trhněte si nohou!