Článek
Andrusovi se podařilo celou trasu zdolat za tři roky. Projekt úspěšně zakončil v druhé polovině srpna. Ernie cestu mezi Kalifornií a Georgií finišoval den po svých 93. narozeninách. Na cestu se vydal v říjnu 2013. V průměru se mu dařilo překonávat vzdálenost půlmaratónu (21,1 km) až maratónu (42,2 km) týdně. Kousek po kousku si opracovával každičký metr z 4200 kilometrů dlouhé trati.
A proč to všechno vlastně podnikal? Chtěl vybrat peníze na opravu a navrácení lodi z druhé světové války zpět do Normandie ve Francii. Ta je v současné době deponována v docích v americké Indianě. Andrus doufá, že loď by se mohla vrátit roku 2019, tedy na 75. výročí dne D (vylodění Spojenců v Normandii). Sám Andrus sloužil za války u námořnictva Spojených států jako zdravotník.
Congrats to WWII Veteran Ernie Andrus for his amazing accomplishment. We ❤️ your spirit https://t.co/pwujUHicIX 🇺🇸👍 pic.twitter.com/WXz4N4GMwy
— Texas VLB (@TexasVLB) 21. srpna 2016
„Mise splněna," napsal čilý kmet na profil na sociální síti ve svůj soukromý den D, kdy se „vylodil" v cíli své cesty. „V neděli jsem dosáhl břehů Atlantického oceánu. Uvítání bylo ohromné. Rodina, přátelé ze všech koutů země přijeli na závěrečný den. Nemám přesná čísla. Vypadá to, že běžců a vítačů muselo být nakonec přes tisíc. Celý špalír přátel. Kapela hrála naživo. Úplná exhibice."
A jak vypadá Ernieho cesta v řeči čísel? 4200 kilometrů za 999 hodin. V průměru zdolal 29 kilometrů za týden. Denně doplňoval statusy na svém profilu a vyzýval místní běžce, aby se k němu alespoň na pár kilometrů připojili. Andrus za své dobrodružné tři roky utratil 170 201 dolarů. Největší položkou byl silný vůz a karavan. Mezi svými příznivci nasbíral necelých 49 000 dolarů a na samotnou loď vybral 16 625 dolarů. Je tedy před ním ještě dlouhá cesta. Ale Ernie je silný a čas ještě má.