Hlavní obsah

SERIÁL: Jak si doma uvolnit svalstvo - masírujeme holeň

Praha

Chodidlo a lýtko, to byly první dvě partie, které jsme nabídli pro domácí masáž, rolování. Třetí díl se bude věnovat holeni, která, ač se to nezdá, si také zaslouží běžcovu pozornost. Tentokrát opět využijeme válce, který pomůže od napětí a bolesti.

Regenerace - rolování - holeňVideo: Sport.cz

Článek

Holeň si rozdělíme na dvě části. Při rolování se budeme pohybovat ve dvou zónách. První je od kotníku do poloviny holeně, druhá od holeně po oblast kolene.

Úvodní technikou je převalování, kde provedeme 4 - 8 opakování. Co se týče intenzity, jdeme do úrovně příjemné bolesti. Tento proces domácí masáže pomůže také k lepší hybnosti kotníku a lepší elasticitě. Techniky lze použít před tréninkem, druhou je křížené tření.

Díky masážím pomůžete lépe předejít bolestem svalů, které vznikají při tréninku. Pokud se pravidelně budete věnovat masáži, docílíte uvolnění, rychleji odstraníte únavu, což vám pomůže ve fyzické i v psychické kondici.

Měli jste možnost vidět
Chodidlo, lýtko
Připravované díly
Kvadriceps, hamstringy, oblast kyčle, záda

Rolování ovlivňuje triggery - spoušťové body, které v těle vznikají v důsledku nerovnováhy a mohou být i bolestivé, což může vést k omezení pohybu. Celá masáž by neměla být bolestivá. Běžec by měl pouze cítit napětí a uvolnění, které mu je příjemné.

Jak dlouho?

Obecně se rolování doporučuje dvakrát až třikrát týdně po dobu 20 - 30 minut po konci tréninku. Jsou ale i tací, kteří rolují denně, třeba místo strečinku, a to okolo deseti minut.

Proč regenerace?

V rámci regenerace můžete používat více pomůcek - válce, míčky s odlišnou tvrdostí, masážní tyče a další. Pomůcky se dají využít prakticky kdekoliv. Můžete se namasírovat doma, v práci, na cestách, v přírodě.

Čemu můžeme předejít?

Cílem je zaměřit se na klíčové oblasti těla, můžeme předejít oslabení, přetížení a tím pádem také možnému zranění a zhoršení sportovního výkonu. Zároveň napomůžeme regeneračním procesům, které pak mohou probíhat rychleji a lépe.

Behani.sport.cz děkuje za spolupráci trenérovi Ondřeji Lungovi z Trigger Pointu a Nikole Bartákové.

Související témata: