Článek
Jedni hlásí, že když vyběhnou před snídaní, jsou pro ně první minuty utrpením. Májí těžké nohy a sotva lapají po dechu. Pro druhé ranní aktivita bez snídaně není problémem. Co to způsobuje a má se sportovec do běhání na lačno "přemoci"?
Tělo objektivně po ránu trpí deficitem energie. Přes noc jsme totiž nepřijímali žádnou potravu, ale důležité tělesné orgány přesto musely pracovat. Energii si braly z glukózy kolující v krvi. Jenže hladina tohoto cukru musí být stálá, a proto byla v průběhu noci neustále doplňována ze zásob glykogenu uložených v játrech.
Svalový glykogen, který tvoří při aerobní zátěži hlavní zdroj energie, byl sice spotřebováván minimálně, i tak je ale úbytek znát. Osm hodin bez jídla stačí k tomu, aby tělo začalo šetřit zásoby svalového glykogenu a začalo při zátěži upřednostňovat jako zdroj energie tuky. Jejich spalování však probíhá pomaleji než je tomu u sacharidů.
Na lačno zhubnu?
Když tedy při běhu nalačno tělo spaluje více tuků než jindy v průběhu dne, mohlo by se zdát, že je trénink před snídaní ideálním řešením pro ty, kteří chtějí zhubnout.
Podle rozsáhlého průzkumu, který vypracovali vědci z University of Georgia, to ale neplatí – dokonce je tomu naopak. Zkoumali obsah tuku v těle sportovců a jejich výkonnost v závislosti na jejich stravovacích zvyklostech.
Atleti, kteří jedli pravidelně, konzumovali menší porce a energetický příjem pravidelně navyšovali v době před a po zátěži, měli v těle méně tuku, více svalové hmoty a vyšší výkonnost. Sportovci, kteří vynechávali snídani, často sportovali nalačno a navyšovali energetický příjem v závěru dne, měli mnohem vyšší procento tělesného tuku a k tomu vykazovali nižší fyzickou i mentální výkonnost.
Nedostatek energie na pálení tuků
Z výše uvedeného tak vyplývá důležité! Pro náš nervový systém je výhradním zdrojem energie cukr. Pokud budete nízkou hladinu krevního cukru ignorovat, přinutíte tělo k nouzovému řešení - začne čerpat zásoby svalového a jaterního glykogenu. Pokud se ráno nenasnídáte – nemáte energii pro mozek a zároveň nemáme dost cukru, aby mohlo docházet ke spalování tuku. Tělo je nuceno odbourat zásoby cukru ve svalech a někdy také poslední zdroj energie – svalovou bílkovinu.
Jak jíst před ranní aktivitou
Pokud máte naplánovanou sportovní aktivitu velmi brzy a začínáte s ní prakticky chvilku po probuzení, není vhodné sníst běžnou snídani. Zároveň není ani ideální nesnídat vůbec. Je potřeba tělu dodat alespoň menší množství lehce stravitelné energie, která nezatíží trávení.
Snídaňové tipy před během
- Jídlo by mělo být sacharidové povahy.
- Zkuste sníst:
- půlku banánu nebo
- malou müsli tyčinku nebo
- kousek bábovky nebo
- malou porci ovesné kaše
Zastánci běhu nalačno
Běh nalačno má ale i své zastánce. Ti tvrdí, že zlepšuje schopnost těla pálit tuky, zrychluje metabolismus, ale také zvyšuje tvorbu svalového proteinu pozitivně působícího na citlivost na inzulín.
Lidé, kteří při cvičení doplňují cukry, si vyvinou odolnost na inzulín a začnou cukry z krve více ukládat (do tuků) místo, aby je využívali jako zdroj energie. Vyčetli to ze studie publikované v Journal of Physiology. Podle vědců, kteří práci zveřejnili, je trénink nalačno mnohem účinnější.
Studií pro a proti je celá řada. A tak nám nezbývá, než se znovu spolehnout na svou hlavu a zkusit, který z postupů vám vyhovuje.