Článek
Crunning
Zajímavá forma posílení i opomíjených svalů trupu představuje jednoduché, ale u nás nepříliš známé cvičení. Crunning je spojení running (běhu) a crawling (plazení). Jinými slovy jde o běh po všech čtyřech. Tento sport zapojuje svaly celého těla a je tak výborným prostředkem na zpestření tréninku i zpevňování opomíjených partií včetně hlubokého stabilizačního systému. Není bez zajímavosti, že se naše redakce tomuto sportu věnovala dávno předtím, než o něm v Americe vůbec začali uvažovat.
CrossFit
Sport, s nímž jste se na našich stránkách už také setkali, je dnes velmi populární. Kombinuje v sobě prvky vzpírání, kardio cvičení a cviků s vlastní váhou tak, aby bylo opět zapojeno celé tělo. Krátké intenzivní tréninky mohou sportovce rychle přivést na hranici možností. Při crossfitu za krátkou dobu spálíte hromadu kalorií a svůj stabilizační systém určitě nenecháte zahálet.
Rebounding
Rebounding je další disciplínou s prapodivným názvem, za níž se ovšem neskrývá nic jiného než cvičení na trampolíně a s trampolínou. Nejrůznější druhy hopsání, poskakování, rotací i jiného využívání nestabilního povrchu trampolíny přispívá k rozproudění krve, aktivaci i jinak méně zapojovaných svalových skupin a procvičení snad všech kloubů v těle. Výhodou trampolíny je, že i přes svou fyzickou náročnost nezatěžuje příliš klouby a naopak svými vibracemi přispívá k jejich lepšímu promazávání. To samozřejmě platí i o páteři.
Smovey
Trénink smovey je další skvělou alternativou, jak dát tělu nové a neotřelé podněty. Představuje fyzickou námahu doprovázenou jemným provibrováním celého těla. Toto cvičení je spojeno se speciálními pomůckami ve tvaru kruhů z trubic s žebrováním. Uvnitř každé trubice, která se drží v rukou, je ukryto několik volných ocelových kuliček. Jak se při cvičení s kruhy nejrůznějším způsobem kýve, houpe a švihá, kuličky se uvnitř kruhů pohybují a žebrování trubic způsobuje jejich jemné vibrace přenášené dále do kloubů celého těla.
Dalšími skvělými pomocníky v péči o záda i celý core jsou určitě TRX, pole dancing (tanec na tyči), flexi bar nebo i klasické kolečko na posilování trupu, zapomenuté a teď opět objevené mezi vykopávkami.
TIP NA ZÁVĚR |
---|
• U všech druhů tréninku platí, že nikdo učený z nebe nespadl. Je proto vždy (zvláště když se jedná o páteř) nutné začínat opatrně a pozvolna. Jeden velice náročný trénink týdně napáchá většinou více škody než užitku. Posílení žádoucích svalových skupin mnohem lépe docílíte častým a pravidelným tréninkem, který zpočátku určitě nemusí být nijak náročný. Mnohem důležitější je pravidelnost. Při opatrném a velmi pozvolném zvyšování zátěže docílíte daleko lepších výsledků. |
• Vždy pečlivě sledujte reakci vlastního těla na daný cvik. Bolest signalizuje, že něco není v pořádku. Pokud si nejste určitým tréninkem jisti, konzultujte jej s odborníky, případně se svým lékařem. |