Článek
Svět je zkrátka plný paradoxů. Více než polovina naší populace ve středním věku má nadváhu. Ženy dokonce o tři procentní body převyšují muže (22 %) v podílu obezity v populaci. Takové ale drsné běhy nelákají. Naopak. Závodnice z Čech svou fyzičkou často strčí do kapsy své pánské protějšky. Potvrzují to například překážkové běhy Army Run, jichž se ženy pravidelně účastní. Fyzická kondice drsňaček je často lepší než u mužů, jak ostatně můžete vidět i na závodech.
Nejbližší Army Run se poběží už 16. července ve Vyškově. A to právě v místech, kde standardně cvičí i česká armáda. Stejně jako loni i letos bude tento závod z celého cyklu jeden z nejnáročnějších. Běžce čeká na deseti kilometrech více než 40 překážek. Závod rozhodně není pro měkkýše, a (přesto?) přitahuje i hodně žen. „Ve Vyškově bylo loni překvapivě téměř ‚přebabeno'," upozorňuje Ivan Novák, který působil 15 let v české armádě, účastnil se například i misí v Kosovu, Bosně a Hercegovině či v Iráku, a nyní pomáhá při konzultaci náročnosti tratí a překážek.
Závod podporuje Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR. Ve Vyškově sídlí Centrum výcviku AČR a tamní posádka patří mezi největší v zemi. Na Moravě je největší. |
Jakožto bývalý profesionální voják potvrzuje, že účast žen na extrémních závodech není náhodná: „Ženy se nebojí extrémní fyzické zátěže, proto se závodů často účastní. Potvrzuje to i rostoucí trend počtu žen v české armádě. Aktuálně je jich mnohem větší procento než například před rokem 2000. Ani žena jako velitel mužstva či čety není výjimkou," dodává veterán.
Jen pro srovnání: Prvního letošního závodu v Hluboké nad Vltavou (přes 30 překážek na pěti kilometrech) se účastnilo 310 žen z téměř 11 stovek závodníků. Nejrychlejší z nich, Jana Ševčíková, zvládla závod za 57 minut a 38 vteřin.
Překážkové běhy ze série Army Run patří mezi nejnáročnější závody, kterých je možné se v Česku zúčastnit. Nejenže překážky pomáhají vytvářet bývalí profesionální vojáci a závod má atmosféru vojenského konfliktu, vojáci či armáda se závodu i přímo účastní. A dává závodníkům pořádně zatopit. Bez rozdílu věku či pohlaví, na všechny čeká sada fyzicky i psychicky náročných překážek. Kromě žen si je přicházejí zkusit také lidé z ciziny či jedinci bez předchozího tréninku. Na těch se pak závod podepíše zpravidla nejvíce.
Série pro rok 2016 |
---|
● Vyškov - středně náročný závod NATO – 16. července (40+ překážek na 10 km) |
● Ještěd - nejnáročnější závod ARMY – 13. srpna (60+ překážek na 15 km) |
● Ještěd - lehčí verze závodu Civil – 13. srpna (20+ překážek na 5 km) |
● Praha - středně těžký závod NATO – 15. října (40+ překážek na 10 km) |
„Závod je pro průměrně trénovaného člověka v pohodě. Účastníky lze rozdělit do tří hlavních kategorií - na vojáky a profíky, fanoušky závodů a hecaře z hospody. Občas se mezi nimi objeví i rodinky, například otec se synem. Samozřejmě zejména hecaři se přihlásí s tím, že neví, co od závodu čekat, a pak na trati šíleně trpí. Ale i ti, co trpí, závod většinou dokončí," popisuje Novák. Všichni se snaží doběhnout si do cíle alespoň pro kousek té vojenské hrdosti a pár molekul endorfinů z dobře vykonané práce. Na každého, kdo dokončí, čeká také netradiční medaile ‒ vojenská známka, takzvaný dog tag.